Pětina Čechů by z úspor vyžila maximálně měsíc, zjistil průzkum

Ekonomika Ekonomika
7. 11. 2016 10:00
Oproti loňskému roku se situace ohledně úspor domácností nijak výrazně nezměnila. Podle doporučení odborníků bychom si krátkodobou finanční rezervu měli udržovat ve výši šesti průměrných měsíčních platů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ISIFA/Thinkstock

Praha – Pětina obyvatel by z úspor vyžila maximálně měsíc, pokud by si bez jakéhokoli příjmu měla udržet stejný životní styl jako dosud. Ukázal to internetový průzkum agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci mezi 1012 majiteli bankovních účtů.

Téměř pětina Čechů by v případě výpadku příjmu s úsporami vyžila maximálně jeden měsíc, další pětina pouze tři měsíce. Oproti loňskému roku se situace ohledně úspor domácností nijak výrazně nezměnila, ukázal průzkum.

Podle doporučení odborníků bychom si ale krátkodobou finanční rezervu měli udržovat ve výši šesti průměrných měsíčních platů, připomíná Helena Brychová, gestorka finančního vzdělávání České bankovní asociace.

„Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že Češi jsou poměrně spořivým národem. Problém je, že úspory často zaměňují s šetřením si na něco a nutnost vytvářet si krátkodobé finanční rezervy a spořit na důchod podceňují,“ dodává Brychová.

Čtyři pětiny lidí (81 procent) sdílí svoji finanční situaci s rodinou. Vzdělanější lidé jsou zodpovědnější, zatímco lidé s nejnižším vzděláním se rodině svěřují se svou finanční situací jen v 73 % případů. „Tím, že o dobré, ale i horší finanční situaci vědí další členové rodiny, lze v budoucnu předejít mnoha nepříjemnostem,“ říká Brychová.

Průzkum také zjišťoval, jak moc Češi řeší, co se stane s jejich bankovním účtem a ostatními finančními produkty po jejich smrti. Celkově se tímto problémem zabývá 40 procent populace. „Je celkem logické, že tato pro mnohé nepříjemná problematika zajímá spíše starší lidi. Mezi seniory je to každý druhý, z mladých do 29 let ji řeší každý čtvrtý,“ upřesňuje Brychová.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 35 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy