Hledají se majitelé dvou miliard. Končí možnost vyzvednout si peníze z vkladní knížky

Olga Skalková Olga Skalková
6. 10. 2016 11:08
Poslední možnost výběru ze zbylých 2,5 milionu vkladních knížek skončí 31. prosince. Nevyzvednuté úspory zůstanou spořitelně. Převede je do nadace Depozitum Bonum, určené na podporu vzdělání.
Foto: Jakub Plíhal

Praha – Téměř dvě miliardy korun ještě zůstávají na takzvaných vkladních knížkách na doručitele, které v minulosti vydávala Česká spořitelna. Možnost výběru přitom definitivně skončí 31. prosince.

Nevyzvednuté peníze spořitelna převede do své nadace Depozitum Bonum, z jejichž výnosů začala podporovat lepší výuku technických oborů a přírodních věd.

„V současné chvíli evidujeme 2,5 milionu anonymních knížek, na kterých je uloženo celkem 1,89 miliardy korun,“ říká mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

Přestože jde na první pohled o velkou sumu, většinu peněz z vkladních knížek na doručitele si už Češi vyzvedli. Když je spořitelna koncem roku 2002 musela přestat nabízet kvůli zákonu proti praní špinavých peněz, evidovala na 6,6 milionu anonymních vkladních knížkách 121 miliardy korun.

Podle zákona o bankách se peníze na těchto vkladech po konci roku 2002 nesměly úročit a klienti měli dalších deset let možnost vyzvednout si z nich peníze. Spořitelna zároveň slíbila, že zákonnou lhůtu prodlouží do konce roku 2015, a následně ji prodloužila ještě jednou – právě do konce letošního roku.

Nejvíce peněz si lidé vyzvedli po silné kampani spořitelny hned v prvním roce. Pak se objem zbylých peněz navzdory dalším kampaním snižoval už málo. Za poslední tři roky šlo o necelou půlmiliardu korun. Je to tím, že na většině nevybraných knížek zůstaly jen malé částky.

Na přibližně 98 procentech nevybraných vkladních knížek je uložena částka nepřesahující pět tisíc korun, a na 41 procentech je uloženo dokonce méně než 50 korun. „ V posledních měsících přijde zrušit vkladní knížku přibližně 300 lidí,“ říká Havligerová.

„Některé můžou být na heslo, některé na doručitele. Pokud není knížka na heslo součástí dědického řízení, musí klient heslo znát,“ upřesňuje Havligerová. Informace, že je na heslo, je napsána na úvodních stránkách knížky.

Výběr peněz z anonymních vkladních knížek lze zařídit na jakékoliv pobočce České spořitelny. Je potřeba ukázat občanský průkaz, protože banka musí zkontrolovat totožnost.

Sumu, která jí může z nevyzvednutých vkladních knížek zůstat, nechce spořitelna odhadovat. Část z nevyzvednutých peněz do své nadace převedla už v roce 2013, aby z jejích výnosů mohla svůj plán podpory školství rozjet.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy