Nejlepší spořicí účty: Procento už dostanete jen za odměnu, úroky dál klesají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 10. 2016 7:37
Projděte si přehled nejvýhodnějších bankovních nabídek. Na inflaci zatím nejlepší spořicí účty stačí, změnit se to může za rok.
21. 3. - ČNB mění tisícikorunu. Nová má být bezpečnější - Nová tisícikoruna s inovovanými bezpečnostními prvky půjde do oběhu 1. dubna. Centrální banku ke změnám vedl fakt, že právě tato bankovka patří k nejčastěji padělaným.  Více informací naleznete ve článku zde
21. 3. - ČNB mění tisícikorunu. Nová má být bezpečnější - Nová tisícikoruna s inovovanými bezpečnostními prvky půjde do oběhu 1. dubna. Centrální banku ke změnám vedl fakt, že právě tato bankovka patří k nejčastěji padělaným. Více informací naleznete ve článku zde | Foto: Ludvík Hradilek

Rekordně nízké úrokové sazby sice dělají radost lidem, kteří splácejí hypotéku, ale zájemci o bezpečné spoření dostávají čím dál horší zprávy. Sehnat spořicí účet v bance, který po vás nebude nic chtít a přitom reálně vydělává, je stále těžší. Další pokles lze čekat poté, co v minulém týdnu oznámila své (postupné) stažení z trhu Zuno Bank, která v atraktivitě spoření vždy patřila k nadprůměru.

Stejné je to i u termínovaných vkladů. Banky o další uložené peníze nestojí, takže ani když u nich "zaparkujete" úspory na pět let, nedostanete více než na nejlepších spořicích účtech.

Díky tomu, že průměrná inflace za posledních 12 měsíců činí jen 0,3 procenta, nejde zatím o vážný problém. Dobře vybraný spořicí účet dokáže přinejmenším udržet hodnotu vložených peněz nebo ji i mírně zvýšit.

Jestli se ale konečně vyplní plány ČNB na růst inflace (až ke dvěma procentům ve druhém pololetí 2017), pak by už i nejlepší spořicí účty peníze reálně znehodnocovaly. Zvláště když růst sazeb není na obzoru. "Úročení korunových bankovních spořících účtů může spíše ještě klesat," říká analytik Petr Hlinomaz.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera může obrat přijít v příštím roce, přestože ani on nečeká rychlý růst sazeb. "Rostoucí inflace společně s postupným ukončováním programu nákupu dluhopisů ze strany ECB a koncem intervencí ČNB by měly sazby delších splatností posunout mírně výše, na což pak můžou zareagovat i spořící sazby," říká.

Pokud chcete získat vyšší úrok, než jaký nabízejí spořicí účty, a nepotřebujete mít peníze jako rezervu kdykoliv k dispozici, můžete je investovat rizikověji, třeba do podílových fondů. "Zmínit lze i firemní dluhopisy či certifikáty s obvyklým zhodnocením sedm až dvanáct procent ročně," dodává analytik Jiří Zendulka.

V následujícím přehledu najdete nejvýhodnější spořicí účty a termínované vklady na českém bankovním trhu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy