Nejlepší spořicí účty: Procento už dostanete jen za odměnu, úroky dál klesají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 10. 2016 7:37
Projděte si přehled nejvýhodnějších bankovních nabídek. Na inflaci zatím nejlepší spořicí účty stačí, změnit se to může za rok.
21. 3. - ČNB mění tisícikorunu. Nová má být bezpečnější - Nová tisícikoruna s inovovanými bezpečnostními prvky půjde do oběhu 1. dubna. Centrální banku ke změnám vedl fakt, že právě tato bankovka patří k nejčastěji padělaným.  Více informací naleznete ve článku zde
21. 3. - ČNB mění tisícikorunu. Nová má být bezpečnější - Nová tisícikoruna s inovovanými bezpečnostními prvky půjde do oběhu 1. dubna. Centrální banku ke změnám vedl fakt, že právě tato bankovka patří k nejčastěji padělaným. Více informací naleznete ve článku zde | Foto: Ludvík Hradilek

Rekordně nízké úrokové sazby sice dělají radost lidem, kteří splácejí hypotéku, ale zájemci o bezpečné spoření dostávají čím dál horší zprávy. Sehnat spořicí účet v bance, který po vás nebude nic chtít a přitom reálně vydělává, je stále těžší. Další pokles lze čekat poté, co v minulém týdnu oznámila své (postupné) stažení z trhu Zuno Bank, která v atraktivitě spoření vždy patřila k nadprůměru.

Stejné je to i u termínovaných vkladů. Banky o další uložené peníze nestojí, takže ani když u nich "zaparkujete" úspory na pět let, nedostanete více než na nejlepších spořicích účtech.

Díky tomu, že průměrná inflace za posledních 12 měsíců činí jen 0,3 procenta, nejde zatím o vážný problém. Dobře vybraný spořicí účet dokáže přinejmenším udržet hodnotu vložených peněz nebo ji i mírně zvýšit.

Jestli se ale konečně vyplní plány ČNB na růst inflace (až ke dvěma procentům ve druhém pololetí 2017), pak by už i nejlepší spořicí účty peníze reálně znehodnocovaly. Zvláště když růst sazeb není na obzoru. "Úročení korunových bankovních spořících účtů může spíše ještě klesat," říká analytik Petr Hlinomaz.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera může obrat přijít v příštím roce, přestože ani on nečeká rychlý růst sazeb. "Rostoucí inflace společně s postupným ukončováním programu nákupu dluhopisů ze strany ECB a koncem intervencí ČNB by měly sazby delších splatností posunout mírně výše, na což pak můžou zareagovat i spořící sazby," říká.

Pokud chcete získat vyšší úrok, než jaký nabízejí spořicí účty, a nepotřebujete mít peníze jako rezervu kdykoliv k dispozici, můžete je investovat rizikověji, třeba do podílových fondů. "Zmínit lze i firemní dluhopisy či certifikáty s obvyklým zhodnocením sedm až dvanáct procent ročně," dodává analytik Jiří Zendulka.

V následujícím přehledu najdete nejvýhodnější spořicí účty a termínované vklady na českém bankovním trhu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy