Nejlepší spořicí účty: Procento už dostanete jen za odměnu, úroky dál klesají

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
10. 10. 2016 7:37
Projděte si přehled nejvýhodnějších bankovních nabídek. Na inflaci zatím nejlepší spořicí účty stačí, změnit se to může za rok.
21. 3. - ČNB mění tisícikorunu. Nová má být bezpečnější - Nová tisícikoruna s inovovanými bezpečnostními prvky půjde do oběhu 1. dubna. Centrální banku ke změnám vedl fakt, že právě tato bankovka patří k nejčastěji padělaným.  Více informací naleznete ve článku zde
21. 3. - ČNB mění tisícikorunu. Nová má být bezpečnější - Nová tisícikoruna s inovovanými bezpečnostními prvky půjde do oběhu 1. dubna. Centrální banku ke změnám vedl fakt, že právě tato bankovka patří k nejčastěji padělaným. Více informací naleznete ve článku zde | Foto: Ludvík Hradilek

Rekordně nízké úrokové sazby sice dělají radost lidem, kteří splácejí hypotéku, ale zájemci o bezpečné spoření dostávají čím dál horší zprávy. Sehnat spořicí účet v bance, který po vás nebude nic chtít a přitom reálně vydělává, je stále těžší. Další pokles lze čekat poté, co v minulém týdnu oznámila své (postupné) stažení z trhu Zuno Bank, která v atraktivitě spoření vždy patřila k nadprůměru.

Stejné je to i u termínovaných vkladů. Banky o další uložené peníze nestojí, takže ani když u nich "zaparkujete" úspory na pět let, nedostanete více než na nejlepších spořicích účtech.

Díky tomu, že průměrná inflace za posledních 12 měsíců činí jen 0,3 procenta, nejde zatím o vážný problém. Dobře vybraný spořicí účet dokáže přinejmenším udržet hodnotu vložených peněz nebo ji i mírně zvýšit.

Jestli se ale konečně vyplní plány ČNB na růst inflace (až ke dvěma procentům ve druhém pololetí 2017), pak by už i nejlepší spořicí účty peníze reálně znehodnocovaly. Zvláště když růst sazeb není na obzoru. "Úročení korunových bankovních spořících účtů může spíše ještě klesat," říká analytik Petr Hlinomaz.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera může obrat přijít v příštím roce, přestože ani on nečeká rychlý růst sazeb. "Rostoucí inflace společně s postupným ukončováním programu nákupu dluhopisů ze strany ECB a koncem intervencí ČNB by měly sazby delších splatností posunout mírně výše, na což pak můžou zareagovat i spořící sazby," říká.

Pokud chcete získat vyšší úrok, než jaký nabízejí spořicí účty, a nepotřebujete mít peníze jako rezervu kdykoliv k dispozici, můžete je investovat rizikověji, třeba do podílových fondů. "Zmínit lze i firemní dluhopisy či certifikáty s obvyklým zhodnocením sedm až dvanáct procent ročně," dodává analytik Jiří Zendulka.

V následujícím přehledu najdete nejvýhodnější spořicí účty a termínované vklady na českém bankovním trhu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy