Záporné sazby na peníze na důchod? Penzijní fondy je chtějí dávat do ČNB

Olga Skalková Olga Skalková
1. 9. 2016 9:39
Pokud se nezmění podmínky na finančním trhu nebo pravidla pro jejich podnikání, budou mít fondy čím dál větší potíže. Aby podle zákona zajistily, že klienti neprodělají, samy by se kvůli tomu mohly dostat do ztrát. Penzijní fondy chtějí mít možnost uložit si peníze v ČNB. Na účtech v bankách mají nyní penzijní fondy zhruba 25 miliard korun.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Penzijní společnosti, u kterých si spoří přes čtyři a půl milionu lidí, mají obavy z budoucnosti. Jde o to, že v naprosté většině si lidé spoří ve fondech, jež musí klientům ze zákona každý rok zajistit, že neprodělají. Situace s umisťováním nových peněz, které do penzijních fondů tečou, se ale zhoršuje. Fondy se už setkávají s tím, že některé banky jim při ukládání dalších vkladů chtějí dát záporný úrok. Proto žádají nepřímou pomoc od České národní banky − chtějí své peníze ukládat s alespoň minimálním úrokem u ní.

"Aktuálně není téměř žádná banka v Česku ochotna přijímat významnější vklady na dobu delší než šest měsíců s kladným či aspoň nulovým zhodnocením," řekl Hospodářským novinám Pavel Racocha, šéf Penzijní společnosti Komerční banky. Banky si významnější nafukování vkladů hlídají, aby nemusely více platit do záchranného fondu na zamezení dalším bankovním krizím.

Na penzijní společnosti se kromě toho valí další problém. Nízké úrokové sazby v ekonomice jim komplikují umisťování volných peněz do státních dluhopisů, které tvoří většinu jejich portfolia, aby mohly klientům zaručit, že neprodělají. Záporné výnosy na eurových státních dluhopisech jsou realitou už delší dobu a letos se objevily i na dluhopisech se splatností do šesti let, jež vydává český stát. Výnos pětiletého státního dluhopisu před pěti lety dosahoval i jednoho procenta, nyní více než desetinu procenta prodělává. U desetiletého státního dluhopisu je nyní výnos 0,286 procenta místo tří procent v roce 2011.

Penzijní fondy zatím těží z dříve nakoupených státních dluhopisů, ale jejich představitelé se obávají, že současná situace se zápornými sazbami se může zhoršovat a trvat příliš dlouho. Proto žádají Českou národní banku, aby u ní fondy mohly ukládat peníze za podmínek jako banky, tedy za úrok 0,05 procenta ročně. Tato možnost by podle fondů mohla být pomocí, jak se lépe vyrovnat s dopady současné situace. Pokud se výnosy penzijních společností dostanou do minusu, musí je penzijní společnosti vyrovnat ze svého.

Ten problém zatím není akutní, podle fondů by se za současných podmínek stal vážným za několik let. Ale trend je už vidět na klesajícím zhodnocení, kterého penzijní společnosti dosahují. Ve fondech se zákonnou garancí neprodělku za první polovinu letošního roku zhodnocení celkově dosáhlo 0,86 procenta, ve stejném období před rokem to bylo 1,14 procenta.

Podrobnosti čtěte v Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Další zprávy