Patnáct nejčastějších omylů v daňovém přiznání

Petr Kučera Petr Kučera, Lída Ondráčková
18. 3. 2009 16:45
Pozor třeba na různé podmínky pro slevy jen za část roku
Foto: Aktuálně.cz

Daňové zákony jsou bohužel příliš složité, a navíc se téměř každý rok mění. Podle ohlasů čtenářů je vyplnění daňového přiznání náročné i pro průměrného vysokoškoláka. Oslovili jsme proto dva úředníky z finančních úřadů, aby nám pomohli sestavit přehled nejčastějších chyb.

Úmyslně vynecháváme drobnější chyby při vyplňování formuláře. Nesrovnalosti typu "jestliže máte na osmém řádku nulu, musíte ji mít také na 28. řádku, a ne jej nechat prázdný" totiž většinou snadno odstraníte po výzvě úředníka. Avšak když něco špatně spočítáte nebo zaplatíte více, než musíte, má úředník mnohem menší šanci na to přijít. Nebo - když zaplatíte méně, než máte - můžete mít zbytečné problémy.

Zbytečně se připravujete o slevu

Každý, kdo podává daňové přiznání (nebo to za něj dělá zaměstnavatel či daňový poradce), má nárok na slevu na poplatníka. Ta za loňský rok činí 24 840 korun a je vždycky počítána za celý rok. Nedělí se tedy na kalendářní měsíce ani v případě, že jste měli zdanitelné příjmy třeba jen v prosinci. Dokonce i při úmrtí osoby v průběhu roku ji dědici mohou uplatnit v plné výši.

Oproti tomu ostatní slevy lze využít jen za kalendářní měsíce, kdy jste splňovali podmínky dané zákonem. Nicméně daňové zvýhodnění na dítě můžete uplatnit i za kalendářní měsíc, kdy se váš potomek narodil. Dokonce postačí, když se tak stalo třeba v poslední den měsíce.

Chcete větší slevu, než můžete

Naopak nárok na jiné slevy se bohužel posuzuje vždy k začátku kalendářního měsíce. Všechny podmínky tedy musíte splňovat hned k prvnímu dni. Jde o slevu na vyživovanou manželku (manžela), na studenta, na důchodce či na zdravotní postižení.

A jak je to u položek odečitatelných od základu daně, typicky úroků z hypotéky? V těchto případech si prostě odečtete zaplacené úroky, pokud jste je v kalendářním měsíci zaplatili - i kdyby to mělo být na konci měsíce. Jestliže jste ale spláceli úvěr jen část roku, můžete si za jeden kalendářní měsíc odečíst maximálně 25 000 korun (zaplacených úroků).

Slevy se vzájemně neruší, ale sčítají

Překvapivě často se stává, že poplatník sice využije jednu slevu, ale zapomene uplatnit jinou, ačkoliv na ni má nárok.

Ve skutečnosti si můžete z daní odečíst všechny slevy, pokud splňujete dané podmínky. Slevy se tedy vzájemně neruší, ale naopak sčítají. Například student pobírající částečný invalidní důchod může uplatnit jak slevu na studenta, tak slevu na částečný invalidní důchod, a zapomenout by neměl ani na základní slevu na poplatníka.

Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Podrobný přehled slev:
Podívejte se, co všechno si můžete odečíst z daní

Kolik dětí, tolik slev

Daňové zvýhodnění na dítě lze využít na každého potomka. Počet vašich dětí, na něž můžete uplatnit slevu, tedy není omezen. Samozřejmě je potřeba splnit dvě základní podmínky: musí jít o takzvané vyživované dítě, žijící s vámi ve společné domácnosti.

Místo rodičů můžou i prarodiče

Jestliže rodiče dítěte nemají příjmy, z nichž by mohli zvýhodnění uplatnit, můžou využít i jednu málo známou možnost. Daňové zvýhodnění na dítě totiž může uplatnit i jeho babička nebo dědeček. Ovšem jen v případě, že s ním žijí ve společné domácnosti.

Dočasné odloučení nevadí

Málo známou skutečností ale je, že "dočasný pobyt dítěte mimo domácnost" - například cestování po světě nebo třeba přechodné bydlení s partnerem - vás o slevu nepřipraví. Z pohledu předchozí kapitoly to také znamená, že dítě může žít část měsíce u prarodičů a část u rodičů.

Na každé dítě jenom jednou

Ve vztahu k jednomu dítěti však může zvýhodnění uplatnit vždycky jenom jeden z rodičů nebo prarodičů. Jestliže tedy zvýhodnění například na Marušku nárokuje matka, nemůže si ji za stejné kalendářní měsíce odečítat také otec. Může si ale odečíst případnou slevu na druhé dítě, pokud to neudělá matka.

Co se počítá do vlastních příjmů manželky

Za loňský rok už nelze uplatnit společné zdanění manželů. Solidní kompenzací za něj však může být sleva na vyživovanou manželku (či manžela). Ročně si lze z daní odečíst až 24 840 korun (případně 2 070 korun za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku jste splňovali zákonné podmínky - tedy samotné trvání manželství a žití ve společné domácnosti).

Velké nejasnosti jsou ale kolem limitu "vlastních příjmů" manželky. Jejich hranice činí 68 tisíc korun ročně. Slevu můžete uplatnit jen tehdy, když jsou tyto příjmy nižší. Zatímco peněžitá podpora v mateřství se do nich počítá, rodičovský příspěvek a další sociální dávky nikoliv.

Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o "slevě na manželku":
Co všechno se počítá do vlastního příjmu

Bytové potřeby nejsou trvalé bydliště

Od základu daně si můžete odečíst zaplacené úroky za hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Podmínkou však je použití úvěru na "bytové potřeby". Může jít o stavbu, rekonstrukci nebo nákup domu či bytu určeného k vašemu trvalému bydlení, nikoliv jen k rekreaci.

Zákon hovoří jen o bytové potřebě, nikoliv o tom, že v bytě už musíte bydlet. Odečet tedy lze uplatnit i na samotnou stavbu rodinného domu, přestože v něm ještě nebydlíte. Někteří úředníci mylně hovoří o zákonné povinnosti "užívání k bytové potřebě". Podle zákona ale postačí jen "financování bytové potřeby", tedy i budoucí. V takovém případě ale už musíte být vlastníky rozestavěné stavby, což dokládáte výpisem z katastru nemovitostí.

Někteří úředníci dokonce požadují také fotokopii trvalého bydliště z občanského průkazu. Ve skutečnosti samozřejmě trvalé bydlení neznamená totéž co oficiální trvalé bydliště. Rozhodující je skutečný stav, ne adresa uvedená v občance.

Úroky odečítá jen účastník úvěru

Odečíst si zaplacené úroky však může jen ten, kdo je "účastníkem úvěru". Nestačí, když jej fakticky splácel. Rozhodující je osoba uvedená ve smlouvě. Pokud je tedy "vaše" hypotéka napsaná třeba na otce, protože jste si díky jeho vyššímu příjmu mohli půjčit více peněz, nemůžete si úroky ve svém daňovém přiznání odečíst. A bohužel si je možná nemůže odečíst ani otec, pokud v takto financovaném bytě nebydlí.

Životní pojištění a penzijní připojištění

Asi nejkomplikovanější podmínky musíte splnit při odečtu zaplaceného životního pojištění nebo penzijního připojištění. Jejich podrobný přehled najdete v samostatném článku o odečitatelných položkách.

Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Podrobný přehled odečitatelných položek a jejich podmínek:
Co všechno si můžete odečíst od základu daně

O přeplatek musíte požádat

Jestliže jste za loňský rok na daních zaplatili více, než kolik jste měli, máte nárok na vrácení přeplatku. Musíte o něj ale výslovně požádat (v příslušné kolonce na konci daňového přiznání).

Na vracení daní si počkáte

Případný přeplatek vám finanční úřad musí vrátit do 30 dnů od obdržení žádosti. Lhůta se ale počítá až od přelomu března a dubna - tedy od uzávěrky pro podání přiznání. Teprve tímto okamžikem totiž přeplatek formálně vznikne.

Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více o vracení přeplatku:
Čekáte, že vám vrátí daně? Do měsíce to nebude

Není tedy pravda, že čím dříve podáte daňové přiznání, tím dříve dostanete zpátky přeplatek. Pro finanční úřad je rozhodující až stav ke konci března. Důvod? Právě do konce března ještě máte čas podat případné opravné daňové přiznání.


Co dělat, když ještě zjistím chybu

Jestliže tedy v již podaném přiznání objevíte jakoukoliv chybu, můžete podat opravné přiznání. Úřad pak vychází z toho nového, k předchozímu tedy nepřihlíží. Za opravu vám nehrozí žádné sankce, dokonce ani kdyby vaše původní vypočtená daň byla nižší, než vám vyjde z opravného přiznání. Naopak: problém byste mohli mít, kdybyste chybný výpočet včas neopravili.

Oprava chyby po termínu: povinnost, nebo možnost?

Po uplynutí březnové (při využití daňového poradce až červnové) "uzávěrky" už můžete podat jenom dodatečné přiznání.

Pokud jím nárokujete "zapomenutou" slevu, záleží jen na vás, kdy a jestli ho podáte.

Pozor však v opačném případě - tedy když zjistíte, že máte zaplatit vyšší než původně vypočtenou daň. Pak je podání dodatečného přiznání vaší povinností, ne jen možností. A musíte tak učinit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, kdy jste tuto chybu zjistili.

Formulář daňového přiznání za rok 2008
Formulář daňového přiznání za rok 2008 | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte více k daňovému přiznání:
Daňové přiznání plné novinek. Jaké změny vás čekají?
Spočítejte si, kolik zaplatíte na daních za loňský rok

 

Právě se děje

Další zprávy