Pád největší kampeličky. Co čeká 14 tisíc klientů

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
19. 12. 2013 6:45
Členové Metropolitního spořitelního družstva si na peníze ještě počkají
Foto: MSD

Praha - Po tři čtvrtě roce nejistoty má 14 tisíc klientů Metropolitního spořitelního družstva jasno: Finanční instituce, do níž uložili úspory, nebo si od ní půjčili, dále fungovat nebude.

Česká národní banka jí 18. prosince definitivně odebrala licenci, respektive povolení působit jako záložna. Důvod? Kampelička dostatečně nehlídala uložené peníze, neměla dobře nastavené kontrolní mechanismy a poskytovala úvěry ve výši desítek i stovek milionů korun k financování nereálných podnikatelských záměrů (podrobnosti ve středeční zprávě).

Zhruba čtrnáct tisíc klientů - přesněji řečeno členů družstva - ale stále zajímá hlavně to, kdy se dostanou ke svým penězům, které jim stát v záložně blokuje už od května?

Přesný termín zatím říci nelze. Jisté je, že si počkají minimálně několik dalších týdnů, spíše měsíců.

Do Metropolitního spořitelního družstva by měl v nejbližších dnech nastoupit likvidátor, kterého navrhne Česká národní banka. Ten bude záložnu v příštích měsících řídit a zkoumat, zda je v ní dostatek prostředků na vyplacení členů, tedy zhruba deset miliard korun.

Teprve pokud zjistí, že je v záložně peněz málo, předá výplatu členů Fondu pojištění vkladů. Vzhledem k důvodům, které Českou národní banku k odebrání povolení vedly, je varianta, že se ke slovu opět dostane zákonné pojištění, pravděpodobnější.

Když naposledy v březnu 2012 centrální banka odebrala licenci záložně Unibon a poslala do ní rovněž likvidátora, uplynulo od pravomocného odebrání povolení (8. března) do zahájení výplaty vkladů Fondem pojištění vkladů (23. července) téměř pět měsíců.

Ve Fondu pojištění vkladů je nyní kolem třiceti miliard korun. A pokud dostane od České národní banky instrukce, že má zahájit výplatu členů družstva, nebude již čekání klientů (členů) na peníze trvat příliš dlouho. Fond musí výplatu vkladů zahájit do dvaceti pracovních dní od data vyhlášení platební neschopnosti.

Samotné vyplácení klientů by pak probíhalo na pobočkách jedné ze dvou bank, s nimiž má Fond pojištění vkladů uzavřenou rámcovou smlouvu. Zda by to byla Česká spořitelna, nebo GE Money Bank, by fond rozhodl na základě rychlého „minitendru".

Vklady občanů i firem u družstevních záložen jsou ze zákona pojištěny, a to včetně úroků, do výše maximálně 100 tisíc eur (cca 2,7 milionu korun) na jednoho člena.

 

Právě se děje

Další zprávy