Olympiáda jinak: Jágr jak žárovka, Sáblíková mikrovlnka

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
19. 2. 2014 12:55
Společnost ČEZ spočítala, kolik energie vydají sportovci při vrcholném výkonu
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Pomůže českým hokejistům ve čtvrtfinále olympijského turnaje proti USA energie, kterou vydá Jaromír Jágr? Při náročném tréninku vydá Jágr až čtyři kWh energie, tedy skoro dvakrát víc než jeho spoluhráči. To by vystačilo na čtyři prací cykly v moderní úsporné pračce, spočítala společnost ČEZ.

Foto: ČEZ

V samotném zápase Jágr vydá 0,68 kWh. Kdyby fungoval na tužkové baterie, na jeden zápas by jich spotřeboval 23 metrů. Jako lampička se 60W žárovkou by mohl svítit 11 hodin v kuse.

Nejdůležitější závod dnes čeká také Martinu Sáblíkovou. Získá zlatou medaili na její nejoblíbenější trati o délce 5000 metrů?

Foto: ČEZ

V závodě na 3000 metrů, kde Sáblíková získala stříbrnou medaili, vydala 0,12 kWh energie. To by podle ČEZu stačilo na ohřev tří obědů v mikrovlnné troubě, pokud by se každý ohříval tři minuty. V náročných tréninkových dnech Martina vydá dokonce 4,5 kWh energie. Mohla by tak deset dní napájet úspornou lednici.

Kdyby Šárka Strachová dokončila obří slalom, vydala by asi 40 Wh. Touto energií by mohla dobít asi deset mobilních telefonů.

Foto: ČEZ

Běžci na lyžích by pak energií, kterou vydají během náročných tréninků, mohli celý den a celou noc napájet televizi s LCD displejem.

Všichni sportovci z české olympijské výpravy vydali během loňských příprav na olympiádu dohromady 70 tisíc kWh energie. S touto energií by dokázali vyslat na oběžnou dráhu družici o hmotnosti přibližně 1700 kilogramů nebo zásobovat elektřinou 15 dní asi 4000 domácností.

Foto: ČEZ

Za celé čtyři roky tréninků vydal každý z olympioniků 3000 kWh energie. Na obdobný objem by například trolejbus s průměrnou spotřebou 2,5 kWh/km ujel asi 1200 kilometrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy