Nová možnost pro černé pasažéry. Revizoři začínají přijímat bankovní karty

Jana Kohoutová Jana Kohoutová
23. 8. 2016 8:10
Po možnosti platit jízdné kartou přímo v MHD přicházejí některé dopravní podniky s další službou – kartou zaplatíte i pokuty. Prozatím se jedná pouze o dvě krajská města, další čtyři dopravci tuto variantu zvažují. Většina dopravních podniků se ale k přenosným platebním terminálům pro revizory staví zdrženlivěji.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Dopravní podnik města Brna

Praha – Platební karty se stále více prosazují v městské hromadné dopravě. Jízdenky se na běžnou bankovní kartu už dají zakoupit v Ostravě, Plzni nebo i ve vybraných tramvajích v Praze. Některé dopravní podniky krajských měst nově testují platby kartou také u pokut za černou jízdu.

Nejdále jsou v Brně, kde si novinku pochvalují. Tamní dopravní podnik umožňuje černým pasažérům zaplatit pokutu přímo ve voze od května letošního roku. Prozatím probíhá pilotní provoz, v jehož rámci platebními terminály disponuje pouze část revizorů. Už nyní je ale jasné, že od roku 2017 půjde pokutu zaplatit kartou u všech revizorů.

"Řada cestujících u sebe v současné době ani nenosí dostatečnou hotovost. I když se jedná o černé pasažéry, měli by mít možnost zaplatit pokutu i kartou," říká generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

"Revizoři novinku přivítali, navíc je tento způsob úhrady výhodnější i pro černé pasažéry," dodává tisková mluvčí Dopravního podniku města Brna Barbora Lukšová s tím, že když pokuta není vyřízena na místě, může se dále zvyšovat. "Když má revizor terminál, každá druhá pokuta uhrazená na místě je provedena právě platební kartou," pokračuje Lukšová.

V Ostravě už soutěží nová mobilní zařízení pro přepravní kontrolu a do budoucna dopravní podnik s placením pokut kartou počítá. Testovací provoz na třech přístrojích probíhá v současnosti také v Plzni a městské dopravní podniky zvažují jejich trvalé využití.

Ústecký dopravní podnik platbu pokut kartou zavedl již v roce 2013, v roce 2015 ale tuto možnost zrušil. "Ze strany cestujících o možnost úhrady přirážky prostřednictvím platebních terminálů nebyl zájem, nebo spíše bych to definoval jako nedůvěru k tomuto způsobu úhrady, lidé se obávali, zda je platební transakce bezpečná," uvádí tiskový mluvčí Luboš Heřman. I tak ale mobilní platební terminály podnik dle Heřmana pravděpodobně opětovně zavede počátkem roku 2017.

V jiných městech jsou k možné novince skeptičtější. "Možnost úhrady pokut na místě pomocí bankovních karet jsme zatím nezvažovali, toto řešení nám vychází velice neekonomicky," uvádí Josef Hanuš, vedoucí oddělení tarifu, jízdenek a přepravní kontroly královéhradeckého dopravního podniku.

Podobný názor zastává ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháně. "V současné době platby pokut ve vozech MHD pomocí platebních karet nepřipravujeme. Nechceme zatěžovat systém přepravní kontroly dalšími náklady v podobě pořizování a provozování přenosných platebních terminálů a odvádění poplatků bankám za uskutečněné karetní transakce," říká.

V Olomouci se počet pokut, které černí pasažéři zaplatí přímo ve vozech, pohybuje na velmi nízké úrovni (zhruba osm procent). Plateb kartou by v takovém případě bylo ještě méně. "Proto se zavedením přenosných terminálů pro revizory zatím nepočítáme," říká Martina Krčová, mluvčí Dopravního podniku města Olomouce.

V Karlových Varech budou možnou úhradu pokuty platební kartou zvažovat alespoň do budoucna. Dle vedoucího dopravního útvaru Jiřího Tlučhoře využije podnik zkušenosti kolegů z jiných dopravních podniků. V Českých Budějovicích platby pokut kartou ve vozech MHD rovněž zvažují, nejprve budou ovšem instalovat nové automaty na zastávkách a validátory ve vozech určené pro platby jízdenek platební kartou.

Placení pokut platební kartou ve vozech MHD v krajských městech

Město Stav
Brno ano, pilotní provoz
České Budějovice ne, ale zvažují
Hradec Králové ne, nezvažují
Jihlava ne, nezvažují
Karlovy Vary ne, budou zvažovat
Liberec + Jablonec nad Nisou ne, budou zvažovat
Olomouc ne, nezvažují
Ostrava ne, soutěží terminály
Pardubice ne, nezvažují
Plzeň ano/zvažují, testovací provoz
Praha ne, nezvažují
Ústí nad Labem v minulosti ano, opět zvažují
Zlín ne, nezvažují

Platit pokuty kartou jde už od října roku 2011 také u hlídek dopravní policie. Podle vrchní komisařky Ivany Nguyenové platebními terminály disponuje každé krajské ředitelství policie, nicméně ne úplně každá hlídka. "Řidiči mohou ale běžně potkat dopravního policistu, u kterého je možnost zaplatit blokovou pokutu platební kartou," dodává.

Suverénně nejvíce černých pasažérů nachytají revizoři v Praze. Jen za květen a červen jich bylo téměř 56 tisíc. Když ale pokuty přepočítáme na počet obyvatel jednotlivých měst dle dat Českého statistického úřadu, nejvíce přistižených černých pasažérů má za stejné období Ústí nad Labem (5,79 %), Ostrava (5,59 %) a Plzeň (5,05 %). Nejméně pak Karlovy Vary (0,7 %) a Jihlava (0,8 %).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy