Nová evidence živnostníků přežila pár měsíců, má končit

Petr Kučera Petr Kučera
13. 6. 2011 5:45
Ministerstvo plánuje zrušit identifikační čísla provozovny, zaváděná teprve vloni
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Živnostníci už by do budoucna nemuseli označovat své prostory identifikačním číslem provozovny. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž plánuje zrušit povinnost, která přitom začala platit teprve od loňského července.

Chystaná novela živnostenského zákona je jedním z bodů směřujících ke snížení administrativní zátěže podnikatelů.

Než ale začne platit, utratí živnostenské úřady přinejmenším stovky tisíc korun na poštovném za dopisy, v nichž podnikatelům nová identifikační čísla posílají.

Novinka od loňského července

Od loňského 1. července přibyla živnostníkům nová povinnost: Kromě už stávajících označení totiž musí každou provozovnu označit také novinkou - identifikačním číslem provozovny (IČP).

Toto nové desetimístné číslo dostávali všichni, kdo si po 1. červenci 2010 zřídili novou provozovnu. Ti si ji také prakticky ihned museli označit.

Pro objekty zřízené před 1. červencem 2010 platí přechodné období. Těmto podnikatelům měly živnostenské úřady přidělit IČP do konce června 2011 tak, aby všechny provozovny byly označené nejpozději od srpna 2011.

Novinka souvisí se startem zkušební fáze projektu základních registrů. Navzdory proklamovanému vládnímu boji se zbytečnou byrokracií ji v roce 2009 prosadilo tehdejší ministerstvo vnitra vedené Ivanem Langerem z ODS jako součást zákona o těchto registrech.

Cílem IČP je - podle tehdejšího vedení ministerstva vnitra - zpřesnit identifikaci jak pro účely Českého statistického úřadu, tak jiných orgánů státní správy.

Údaj o adrese prý totiž není postačující jednoznačný identifikátor provozovny, jelikož na jedné adrese může být několik desítek jiných provozoven různých podnikatelů.

Zatím jen roční posun

Jenže projekt takzvaných základních registrů, který má přinést další elektronizaci veřejné správy a konečně naplnění hesla "ať mezi úřady obíhají data, ne lidé", nabírá zpoždění.

Krátce po loňských volbách proto poslanci přijali novelu, která mimo jiné prodloužila lhůtu k vydání identifikačního čísla pro "starší" provozovny o rok, tedy do konce června 2012.

I nadále však zatím platí, že úřady tato čísla průběžně vydávají. Živnostníci, kteří IČP obdrží k nové provozovně, by jím měli označit příslušný prostor prakticky ihned. Naopak "staré" provozovny (vzniklé před 1. červencem 2010) stačí označit nejpozději k 1. srpnu 2012.

Nové vedení ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož resortu živnosti spadají, už vloni na podzim označilo identifikační čísla provozoven za nadbytečná. Plánovalo tuto povinnost zrušit s tím, že úřady mimo jiné ušetří na poštovném.

Záměr, o němž online deník Aktuálně.cz informoval už vloni v listopadu, je však zatím stále ve fázi nedokončeného návrhu.

Paragrafové znění novely má vedení úřadu projednat letos v září, takže i kdyby šlo ve sněmovně a Senátu vše hladce, začne platit až někdy v prvním pololetí roku 2012.

Tedy jen těsně předtím, než živnostenské úřady dokončí rozesílání zbývajících IČP a než tuto povinnost splní poslední živnostníci.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Stát dál určuje firmám, kdy malovat. Absurdita neskončí
Úsporný plán: Dvě třetiny živnostenských úřadů skončí
Přísnější bič na firmy i stát. Faktury plaťte do 30 dnů

 

Právě se děje

Další zprávy