Nová evidence živnostníků přežila pár měsíců, má končit

Petr Kučera Petr Kučera
13. 6. 2011 5:45
Ministerstvo plánuje zrušit identifikační čísla provozovny, zaváděná teprve vloni
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Živnostníci už by do budoucna nemuseli označovat své prostory identifikačním číslem provozovny. Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž plánuje zrušit povinnost, která přitom začala platit teprve od loňského července.

Chystaná novela živnostenského zákona je jedním z bodů směřujících ke snížení administrativní zátěže podnikatelů.

Než ale začne platit, utratí živnostenské úřady přinejmenším stovky tisíc korun na poštovném za dopisy, v nichž podnikatelům nová identifikační čísla posílají.

Novinka od loňského července

Od loňského 1. července přibyla živnostníkům nová povinnost: Kromě už stávajících označení totiž musí každou provozovnu označit také novinkou - identifikačním číslem provozovny (IČP).

Toto nové desetimístné číslo dostávali všichni, kdo si po 1. červenci 2010 zřídili novou provozovnu. Ti si ji také prakticky ihned museli označit.

Pro objekty zřízené před 1. červencem 2010 platí přechodné období. Těmto podnikatelům měly živnostenské úřady přidělit IČP do konce června 2011 tak, aby všechny provozovny byly označené nejpozději od srpna 2011.

Novinka souvisí se startem zkušební fáze projektu základních registrů. Navzdory proklamovanému vládnímu boji se zbytečnou byrokracií ji v roce 2009 prosadilo tehdejší ministerstvo vnitra vedené Ivanem Langerem z ODS jako součást zákona o těchto registrech.

Cílem IČP je - podle tehdejšího vedení ministerstva vnitra - zpřesnit identifikaci jak pro účely Českého statistického úřadu, tak jiných orgánů státní správy.

Údaj o adrese prý totiž není postačující jednoznačný identifikátor provozovny, jelikož na jedné adrese může být několik desítek jiných provozoven různých podnikatelů.

Zatím jen roční posun

Jenže projekt takzvaných základních registrů, který má přinést další elektronizaci veřejné správy a konečně naplnění hesla "ať mezi úřady obíhají data, ne lidé", nabírá zpoždění.

Krátce po loňských volbách proto poslanci přijali novelu, která mimo jiné prodloužila lhůtu k vydání identifikačního čísla pro "starší" provozovny o rok, tedy do konce června 2012.

I nadále však zatím platí, že úřady tato čísla průběžně vydávají. Živnostníci, kteří IČP obdrží k nové provozovně, by jím měli označit příslušný prostor prakticky ihned. Naopak "staré" provozovny (vzniklé před 1. červencem 2010) stačí označit nejpozději k 1. srpnu 2012.

Nové vedení ministerstva průmyslu a obchodu, do jehož resortu živnosti spadají, už vloni na podzim označilo identifikační čísla provozoven za nadbytečná. Plánovalo tuto povinnost zrušit s tím, že úřady mimo jiné ušetří na poštovném.

Záměr, o němž online deník Aktuálně.cz informoval už vloni v listopadu, je však zatím stále ve fázi nedokončeného návrhu.

Paragrafové znění novely má vedení úřadu projednat letos v září, takže i kdyby šlo ve sněmovně a Senátu vše hladce, začne platit až někdy v prvním pololetí roku 2012.

Tedy jen těsně předtím, než živnostenské úřady dokončí rozesílání zbývajících IČP a než tuto povinnost splní poslední živnostníci.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Stát dál určuje firmám, kdy malovat. Absurdita neskončí
Úsporný plán: Dvě třetiny živnostenských úřadů skončí
Přísnější bič na firmy i stát. Faktury plaťte do 30 dnů

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy