Úsporný plán: Dvě třetiny živnostenských úřadů skončí

Petr Kučera Petr Kučera
18. 5. 2011 6:00
Centralizace státní správy má ušetřit až čtvrt miliardy ročně
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Téměř dvě třetiny živnostenských úřadů mohou zaniknout, o místo by přišla téměř třetina dosavadních zaměstnanců. Stát tím ušetří přes 230 milionů ročně, vedle efektivity stoupne i kvalita úřadů.

Tak ve stručnosti vypadá záměr, který nyní prezentuje ministerstvo průmyslu a obchodu zástupcům podnikatelů i místních samospráv. Teprve na podzim - po diskuzích a dokončení analýzy - chce ministerstvo připravit konkrétní návrh.

Zatím relativně samostatné živnostenské úřady tak zřejmě čeká podobná centralizace, jakou od letošního dubna procházejí úřady práce v působnosti ministerstva práce a sociálních věcí.

Zástupci podnikatelských svazů i samospráv, s nimiž ministerstvo své záměry konzultovalo, sice v zásadě nejsou proti optimalizaci úřadů, ale varují hlavně před jejich horší dostupností pro živnostníky. 

Třetina zaměstnanců skončí

Základem nového systému má být 14 živnostenských úřadů v krajských městech. Ta pak mají mít zhruba 80 detašovaných pracovišť, zejména na úrovni takzvaných okresních měst - tak, aby pokrývaly obvody s přibližně stejným počtem podnikatelů.

Dosud v Česku působí 227 obecních živnostenských úřadů, začleněných do úřadů obcí s rozšířenou působností, a dále 14 krajských živnostenských úřadů v rámci krajských úřadů a pražského magistrátu.

Mají přes dva tisíce pracovníků - zaměstnanců obcí a krajů. Stát na každého z nich přispívá 380 tisíci korunami ročně, celkem jde o 763 milionů korun.

Po navrhované centralizaci by klesl počet pracovníků o zhruba třetinu a státní rozpočet by ušetřil přes 230 milionů korun ročně.

Kromě odhadovaných 255 milionů korun na počáteční vybavení přestěhovaných úřadů přitom ministerský záměr nepočítá s novými náklady. Chce totiž využít volné prostory v jiných nemovitostech patřících státu.

Roli Živnostenského úřadu České republiky má stejně jako dosud plnit ministerstvo průmyslu a obchodu. Výrazně by ale posílil jeho přímý vliv na úřady, zajišťovalo by také jakousi servisní podporu pro regionální pracoviště.

Většina živnostníků prý změnu nepocítí

Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro oblast podnikání Bedřich Danda neočekává, že by se výrazněji zhoršila dostupnost úřadů pro samotné živnostníky.

"Počet registrací nových živností je mnohem nižší než v 90. letech. A většina stávajících podnikatelů si své záležitosti už často vyřizuje elektronicky bez nutné návštěvy úřadu," vysvětluje Danda.

Nový systém má naopak umožnit pružnější přesuny kapacit podle potřeb jednotlivých regionů. Dosavadní územní obvody jsou totiž značně nesourodé jak do počtu podnikatelů, tak i vykazovaných kontrol a dalších činností.

Vedle úspor mají změny vést ke sjednocení výkonu státní správy z pohledu metodického, řídícího a kontrolního. Podle ministerstva to povede k vyšší kvalitě a efektivnosti práce úředníků.

Například kontrolní činnost má být nově soustředěna na krajské úrovni, což má vést k větší objektivitě kontrol bez závislosti na lokálních vazbách.

"Přenesení odvolacího a přezkumného řízení na centrální úroveň lze ovšem považovat spíše za prokorupční opatření," varuje náměstek hejtmana Zlínského kraje Jindřich Ondruš.

Reforma má podle ministerstva umožnit také větší specializaci pracovníků, která teď zejména v malých územních obvodech není reálná.

Zástupci podnikatelských svazů sice vítají snahu o efektivnější státní správu, ale varují i před její horší dostupností.

"Jestliže budou úřady vzdáleny a ještě přetíženy, ušetří možná stát, ale náklady se přenesou na živnostníky," říká například Eva Svobodová, ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Obavy má také z možného omezení poradenských služeb pro zájemce o podnikání.

Návrat k oddělené státní správě

Pokud záměr projde, půjde - po letošní centralizaci úřadů práce - o druhé výrazné omezení takzvané přenesené působnosti, respektive o návrat k oddělenému fungování státní správy a samosprávy.

Zjednodušeně řečeno. Stát už nechce přispívat krajům či obcím na některé činnosti, které pro něj zajišťují, a chce je dělat sám a efektivněji.

Foto: Reuters
Čtěte více:
Reformy trpí zjevným pragocentrismem, varuje venkov
Živnostníci, těšte se. Ubyde papírů a zlevní televize
Daňové ráje i pekla. Nový žebříček finančních úřadů

Podle Hany Jeníčkové, náměstkyně primátora Mostu, však ministerský záměr jen oddálí státní správu občanům a představuje nekoncepční zásah do současného modelu. (Podrobněji jsme o výhradách "regionů" k vládním krokům psali zde).

Vedoucí živnostenského odboru v Havířově Irena Balounová navíc upozorňuje, že zhruba polovinu úkonů tvoří podávání informací. Ty se přitom do systému, na jehož základě ministerstvo zpracovává analýzu možné změny, nezaznamenávají.

Zástupci samosprávy i ministerstva shodně tvrdí, že jednání jsou teprve na začátku. "Kroky ministerstva považujeme za zahájení diskuze, v níž bude možné projednat různé varianty budoucí úpravy," říká Oldřich Vlasák, předseda Svazu měst a obcí.

Vlasák připouští částečné rušení úřadů, záměr však podle něj neřeší například problém odstupného pro nadbytečné pracovníky obcí ani případné kompenzace za vyškolené pracovníky, kteří přejdou pod stát.

Také náměstek Danda - mimochodem sám dlouholetý živnostník - zdůrazňuje, že času a prostoru k jednáním je ještě hodně. "Rozhodně neplánujeme, že by ke změně došlo už od ledna 2012," dodává.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sanitka srazila v Praze na přechodu chodkyni, žena je vážně zraněná

Vážná zranění utrpěla ve středu večer chodkyně, kterou na pražských Vinohradech srazila převozová sanitka, řekla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají případné svědky, aby se jim přihlásili, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Auto osmadvacetiletou chodkyni srazilo na křižovatce Anglické a Londýnské ulice kolem 19:40, řekla policejní mluvčí. Neupřesnila, zda se nehoda odehrála na přechodu.

Záchranáři sraženou ženu odvezli do nemocnice. "Utrpěla mnohočetná poranění," uvedla Poštová. Zdůraznila, že se nejednalo o vozidlo pražských záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
Další zprávy