Žebříček svátků podle útrat Čechů: Drží se tradice, za Mikuláše dají stovky korun

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 12. 2022 6:07
Česko se v pondělí opět zaplní Mikuláši, čerty a anděly. Za který svátek ale Češi utratí zdaleka nejvíce? Aktuálně.cz za pomoci analytiků a prodejců sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v tuzemsku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Konkrétně Mikuláš je pak přibližně sedmým nejnákladnějším svátkem v Česku. Přehled ukazuje, na kolik vyjdou i další významné oslavy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

7. Mikuláš

Tradice mikulášské nadílky se připomíná od středověku a je rozšířená po celém světě, v Česku je velmi oblíbená.

  • Za mikulášskou nadílku pro malé děti a kostýmy čertů, andělů či Mikulášů dají Češi každoročně stovky korun. Největší útratu přitom vytvoří tradičně rodiny s dětmi do deseti let věku.

"Lidé v Česku své výdaje spjaté s mikulášskou oslavou navýší průměrně zhruba na 290 korun z loňských 270 korun. Mikulášské výdaje tedy celkově přesáhnou půl miliardy korun, měly by činit přibližně 550 milionů korun," odhaduje ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda útraty pro letošní rok.

  • Mikulášské výdaje tak podle něj představují ani ne setinu výdajů vánočních, které letos dosáhnou zhruba 55 až 60 miliard korun.   

Řada takových rodin vynaloží ovšem peníze i za to, že si trojici Mikuláš-čert-anděl pozve domů. Taková návštěva se pak může vyšplhat klidně do tisíců korun. Jiné rodiny navštíví mikulášskou nadílku na besídkách, za které se často platí vstupné v řádu desítek korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy