Žebříček svátků podle útrat Čechů: Drží se tradice, za Mikuláše dají stovky korun

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
5. 12. 2022 6:07
Česko se v pondělí opět zaplní Mikuláši, čerty a anděly. Za který svátek ale Češi utratí zdaleka nejvíce? Aktuálně.cz za pomoci analytiků a prodejců sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v tuzemsku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Konkrétně Mikuláš je pak přibližně sedmým nejnákladnějším svátkem v Česku. Přehled ukazuje, na kolik vyjdou i další významné oslavy.
Foto: iStock

8. Den matek

Kytice, bonboniéra nebo ručně malovaný obrázek. Den matek, který se v tuzemsku slaví vždy druhou květnovou neděli, není Čechům cizí. Podle průzkumů z posledních let ho dodržuje dokonce až polovina z nich.

  • Lidé ke Dni matek podle obchodníků kupují právě především květiny, a to řezané i v květináči. Oblíbeným zbožím jsou i čokolády, bonboniéry, víno nebo kosmetika. Češi se do těchto dárků nebojí každoročně investovat i několik stovek korun.

Například podle průzkumu společnosti Fleurop z roku 2019 je téměř třetina dotázaných ochotná obdarovat své matky a babičky dárky v hodnotě zhruba 200 až 400 korun.

Na druhou stranu prodejci dodávají, že pro ně Den matek nepředstavuje z hlediska tržeb tak významný den jako třeba Valentýn nebo Mezinárodní den žen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy