Výhody nulové sazby DPH jsou sporné

Ladislav Sudek
23. 7. 2006 9:22
Finance - Nulová sazba DPH na základní potraviny, léky, kulturu apod., se stala jedním z předvolebních slibů nyní největší strany, která sestavuje vládu.

Nulová sazba DPH má být součástí komplexu daňové reformy, která by měla zejména ochránit nejchudší občany před zdražením těchto produktů.

Je nulová sazba DPH koncepční a výhodná?

I když se zdá, že by nulová sazba na vybrané produkty včetně potravin mohla být výhodná, jedná se o velmi zásadní vybočení z konceptu rovné daně. Výhodou rovné daně je především jednotná daňová sazba, která je stanovena nejen pro daně z příjmů fyzických a právních osob, ale též jako jednotná sazba DPH. Dle původních plánů měla být sazba daní stanovena na jednotných 15 %.

Tzv. nulová sazba DPH by znamenala zcela jistě prolomení čistého systému rovné daně a jednoduchosti daňového systému. Zjednodušení daňového systému je totiž jedním z hlavních, ne-li nejdůležitějších, cílů daňové reformy.

Realita nebo klam?

Již od zveřejnění úmyslu zavést po vyhraných volbách nulovou sazbu DPH se objevily pochybnosti, zda je toto opatření myšleno skutečně vážně. Hlavním motivem zavedení nulové sazby je bezesporu podpora sociálně slabých skupin a důchodců, pro které by jinak byla daňová reforma a sama rovná daň velmi nevýhodná.

Neparticipovali by totiž na snížení daňových sazeb a naopak by vzrostly ceny potravin, léků, tepla, vody a jiných nezbytných produktů. I přes již zmiňovanou nesystémovost nulové sazby DPH, je zde další velký problém.

Nulovou sazbu DPH musí schválit EU

Nulovou sazbu DPH či jakoukoliv speciální výjimku musí schválit a odsouhlasit všechny země Evropské unie. Už léta však mnozí členové v čele s Německem kritizují výjimky u sazeb DPH. O tom se mohli přesvědčit i Čeští vyjednavači, kterým se jen velmi těžko dařilo vyjednat výjimky pro zařazení nových domů a bytů do nižší sazby DPH včetně dětských plenek.

Jednání trvala mnoho měsíců a přesto byl úspěch jen poloviční. Tehdy opozice kritizovala vládu, že nedokáže dojednat lepší podmínky. Nyní však už titíž kritici přiznávají, že se jim jen těžko může podařit prosadit nulovou daň v rámci EU. Podmínky se rozhodně nezměnily, proto byla nereálnost návrhu zřejmá již od počátku. I tato epizoda ukazuje na fakt, jak to politici se svými sliby myslí vážně.

Infobox

Chcete se dozvědět více o pravicové daňové reformě? Dopadne vše skutečně tak, jak bylo nám voličům slibováno? Přečtěte si článek: Je rovná daň ohrožena?

Ušetří důchodci, zapláče rozpočet

I kdyby se nulovou sazbu na DPH podařilo prosadit, znamenalo by její zavedení velký výpadek příjmů se kterým se při tvorbě konceptu rovné daně nepočítalo. Základní sazba DPH by klesla z 19 na 15 %, stejně tak by klesla daň z příjmů z 12-32 % na jednotných 15 % a daň z příjmu právnických osob z 24 % rovněž na 15 %.

Je zřejmé, že jediným opatřením, které by mohlo okamžitě vyrovnat výpadky z poklesu všech těchto daní, by bylo zvýšení snížené sazby DPH z 5 % na 15 %. Návrhem nulové sazby DPH, tedy poklesu z 5 % na 0, by však výpadek příjmů ještě zesílil. Pouze zavedení nulové sazby daně by znamenal výpadek příjmů až 18 mld. Kč.

Dle návrhu by měly změny daní platit již od 1. ledna 2007, do té doby se však zcela jistě nepodaří omezit sociální ani jiné povinné výdaje státu. Za současných vysokých schodků, obrovských sociálních výdajů, které se mají od roku 2007 ještě zvýšit, by mělo dojít k poklesu všech sazeb daní, včetně snížené DPH na nulu.

Nulová sazba DPH by tak byla zřejmě velmi nebezpečná pro ekonomiku. I přes zmiňovaná prohlášení a sliby politiků bude prosazení nulové sazby DPH velmi obtížné.

Chcete se pobavit? Zahrát si na profesionální makléře na burze? Chcete vyhrát zajímavé ceny v celkové hodnotě až 200 000,- Kč? Hrajte s námi naši INVESTIČNÍ  HRU!!

 

Právě se děje

Další zprávy