Chobotničky z Globusu obsahovaly příliš mnoho kadmia, zjistila veterinární správa

Ekonomika Ekonomika
25. 5. 2018 13:48
Limit byl překročen jen nepatrně, což by nemělo přímo ohrozit zdraví lidí.
Stažený výrobek.
Stažený výrobek. | Foto: Státní veterinární správa

Praha - Státní veterinární správa nařídila stáhnout z obchodního řetězce Globus mražené syrové baby chobotnice o hmotnosti 500 gramů. Jako výrobce je uveden Tin Thinh Co., Ltd Cam Lam Khanh Hoa.

Z celkových 11 tun se do obchodní sítě dostala necelá tři procenta z přijatého množství, uvedl mluvčí správy Petr Vorlíček. Z celkových 1400 kartonů bylo distribuováno 33 kartonů a sedm jednotlivých balení.

Všechny výrobky jsou v současnosti již stahovány. Lidé, kteří si zmraženou baby chobotnici zakoupili, ji mohou vrátit v místě prodeje nebo i v jiné prodejně Globusu.

Limit pro kadmium v potravinách je podle unijního nařízení 1,0 mg/kg. V případě vietnamských zmražených chobotnic byl limit překročen jen nepatrně - hladina kadmia dosáhla 1,34 mg/kg.

"Uvedené nedodržení stanovených limitů by nemělo přímo ohrozit zdraví lidí, nicméně takovéto potraviny nepatří do tržní sítě. Při otravě kadmiem, kdy by však musela být dávka několikanásobně vyšší, hrozí nevolnost, zvracení, bolest hlavy," říká Vorlíček.

 

Právě se děje

Další zprávy