Praha - Dvě značky rozinek prodávané na českém trhu více než dvojnásobně překročily unijní limit pro plísňový jed ochratoxin A. Zjistil to spotřebitelský časopis dTest.
Sáček s názvem Sultaninen Suntree z Turecka, který do České republiky dovezla německá firma Heinrich Brüning, obsahoval 28,49 mikrogramu ochratoxinu A na kilogram rozinek, zatímco unijní limit činí 10 mikrogramů.
Druhý výrobek, nazvaný Rozinky obří Nature park, pochází z Argentiny a dováží jej společnost K-servis Praha se sídlem v Rudné. Ochratoxinu A v nich bylo 23,59 mikrogramu na kilogram rozinek.
Časopis poslal do laboratoří celkem 24 vzorků rozinek z tuzemského trhu, nadlimitní množství obsahovaly pouze dva.
Plíseň není vidět pouhým okem
"Ochratoxin A je termostabilní, to znamená, že ho nelze zničit ani tepelnou úpravou při vaření či pečení," upozorňuje redaktor dTestu Václav Beneš. Lékaři dávají ochratoxin A do souvislosti s nádory ledvin a varlat.
Záludnost ochratoxinu A spočívá v tom, že ho produkuje plíseň, která není zjistitelná pouhým okem. Lze ho odhalit pouze laboratorními testy.
Konkrétní obchody, které závadné rozinky prodávají, časopis neuvedl. Z obchodních řetězců, které oslovila agentura ČTK, se k prodeji přihlásily společnosti Lidl a Kaufland. Billa a Ahold je ve svém sortimentu nemají.
"Jsme v úzkém kontaktu s příslušným dodavatelem. Prodejny byly pověřeny okamžitou kontrolou dané šarže a její odstraněním," říká tiskový mluvčí Kauflandu Michael Šperl. Zákazníci, kteří si již uvedené rozinky koupili, je mohou v prodejně vyměnit, dodal.
"V našich prodejnách nabízíme pouze balení 250 g (Suntree - Turecko), kde dle dTestu byly naměřené hodnoty ochratoxinu v limitu. I přesto jsme ihned kontaktovali dodavatele a v současné době se celou záležitostí zabýváme," reagovala mluvčí Lidlu Jitka Vrbová.
Zkontrolujeme to
Časopis dTest podal podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci k nahlášení obou závadných výrobků do unijního systému rychlého varování RASFF (Rapid Alert System for Food and Feed).
Mluvčí inspekce Pavel Kopřiva ČTK potvrdil, že inspekce přijala podnět v pondělí večer a začala se jím zabývat. "Zjišťujeme, kde se tyto rozinky prodávají a zda jsou ještě na trhu. Pokud ano, odebereme vzorky a provedeme laboratorní rozbor. Až teprve na základě naší analýzy můžeme vložit výsledky do RASFF," vysvětlil Kopřiva.
Vzhledem k závažnosti je tato záležitost pro inspekci prioritou. "Pracujeme na tom, abychom měli výsledky co nejdříve. Výsledky vzorků odebraných třetími stranami nemají ze zákona právní váhu," uvedl Kopřiva.
Arašídy jsou v pořádku
Dobře naopak dopadl test dvaceti výrobků s označením pražené loupané arašídy solené, v nichž dTest nechal změřit obsah plísňových jedů aflatoxinů. Laboratoř potvrdila, že všechny nakoupené arašídy byly zdravotně nezávadné.
V sedmnácti výrobcích se nenašly žádné aflatoxiny, ve zbývajících třech byla jejich přítomnost sice zjištěna, avšak v množství pod stanoveným limitem.