Otestovali jsme adventní kalendáře: Který koupit dětem? Čtěte hodnocení odborníků i samotných dětí

Iva Špačková Iva Špačková
21. 11. 2016 5:30
Deset dětí a dvanáct odborníků porovnalo adventní kalendáře. Hodnotili jsme hlavně smyslový dojem, ale také složení, vzhled, informace na obale a komfort otevírání kalendáře. Podívejte se v grafice, jak uspěly.
Foto: Ludvík Hradilek

Co jsme hodnotili: Adventní kalendáře bez jakékoliv náplně. Nakoupili jsme dvanáct mléčných čokolád či pochoutek v běžné obchodní síti (hypermarketech a supermarketech). Aby byly navzájem porovnatelné, zařadili jsme jen ty, co neměly žádnou náplň. Exkluzivní značky jako Lindt tak do testu zařazeny nebyly, ze stejného důvodu jsme nekoupili ani značku Milka.

Jak jsme hodnotili: Jako ve škole od jedničky do pětky (1 = výborný výrobek; 2 = velmi dobrý výrobek; 3 = dobrý výrobek; 4 = dostatečný výrobek; 5 = nedostatečný výrobek).

Jak jsme počítali celkovou známku: Jde o vážený průměr několika hodnoticích kategorií. Váha kritérií: Senzorika 70 % – chuť, vzhled a kousání (z toho senzorika dětí 35 %, senzorika expertů z Vysoké školy chemicko-technologické 35 %), složení výrobku 7,5 %, informace na obale 7,5 %, atraktivita obalu 7,5 %, komfort otevírání kalendáře 7,5 %.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy