Praha - Naprostá většina destinací na dovolenou je pro Čechy letos dražší než loni. Zatímco v předešlém roce si Češi polepšili bez výjimky vůči všem sledovaným zemím, letos zlevnil zahraniční pobyt pouze v Maďarsku a ve Velké Británii. Vyplývá to z pondělní analýzy Unicredit Bank.
"Snížení relativní cenové hladiny oproti Česku má u obou zemí původ v kurzové oblasti, přičemž jak maďarský forint, tak britská libra vykázaly mnohem vyšší ztráty vůči euru než česká koruna," uvádí analýza.
Drahý Egypt i Tatry
Nejvíce českému turistovi podraží dovolená v Egyptě, a to o více jak čtvrtinu oproti loňsku. Zásluhu na tom podle analýzy má kombinace strmého posílení tamní měny vůči euru a dvouciferné egyptské inflace.
Zřejmě historicky nejvíce si meziročně pohorší turisté při nákupech na sousedním Slovensku. To se v pořadí zemí s nárůstem cenové hladiny vůči Česku umístilo hned za Egyptem.
"Do doby vyhlášení konverzního kurzu na Slovensku v polovině loňského roku se nejprve jednalo o dramatické zpevňování slovenské koruny vůči euru i české koruně. V následujícím období pak snižoval relativní cenovou úroveň Česka proti Slovensku propad české měny k euru," píše se ve zprávě.
Vedle Egypta a Slovenska musí s dvouciferným příplatkem oproti loňsku počítat ještě Češi trávící dovolenou v Bulharsku.
Největší rozdíl cen? Ve Francii či Itálii
V případě sedmi zemí z celkově sledovaných dvanácti zaplatí Čech za stejný koš zboží a služeb v tuzemsku minimálně o čtvrtinu méně než v zahraničí.
Stejně jako loni lze pozorovat největší propast v porovnání s Francií a Itálií, kde za českou tisícovku pořídíme nákup v hodnotě pouhých 610 korun. Jen o málo levněji je v Německu a Rakousku.
Koruna k euru ztrácí, nepomáhá ani inflace
Za dalším vzdálením se Česka cenové úrovni v zahraničí stojí podle analýzy především citelné oslabení domácí měny vůči euru. Kupní sílu koruny v meziročním srovnání nepodpořila ani tuzemská inflace, která se v současnosti pohybuje na nízkých úrovních srovnatelných s vyspělými zeměmi.
Cenové hladiny jsou mezi zeměmi porovnávány podle různých spotřebních košů. Zatímco pro země EU se používá jednotná metodika tvorby spotřebních košů, totéž nelze říct o zemích jako Tunisko a Egypt. Také průměrné ceny v jednotlivých zemích se mohou výrazně odlišovat od cenových úrovní v konkrétních regionech.