Praha - Každý Čech prosází v průměru asi deset tisíc korun ročně. V loňském roce tak lidé prosázeli bezmála sto miliard korun a tato suma stále stoupá.
Například za posledních deset let se celkový objem prosázených peněz v Česku více než zdvojnásobil. Přes tento značný objem je ale jen malé množství lidí, kteří na sázení dokáží dlouhodobě vydělávat.
Sázení je možné považovat za velmi rizikový typ investice. Značný mnoha set procentuální výnos je draze vykoupen astronomickým rizikem ztráty investice.
Češi jsou národem sázkařů
Češi přesto patří k nejnáruživějším hráčům ve střední Evropě, kde se jim vyrovnají jen Maďaři. V přepočtu výdajů na obyvatele průměrný český hráč zanechá u sázkových kanceláří zhruba dvakrát více peněz než Slovák a dokonce devětkrát větší obnos než Polák.
Nejvíce se v Evropě sází v Británii, kde roční útrata na osobu převyšuje tuzemsko asi sedmkrát.
Na výhrách bylo loni ve všech sázkových a loterijních hrách vyplaceno 76,2 miliardy korun, což byla zatím rovněž nejvyšší suma. Rozdíl mezi vloženými penězi a výhrami si rozdělili provozovatelé, stát s obcemi a veřejně prospěšné organizace.
Za úspěchem je tvrdé studium stovky hodin na internetu
Největší šanci na úspěch mají lidé u kursových sázek na výsledky sportovního utkání. Nejčastějším předmětem sázek u nás jsou populární sporty jako fotbal, hokej, tenis či basketbal. Nutností však je, aby sázející měl co nejlepší přehled o daném sportovním odvětví.
Je třeba neustále sledovat nejrůznější statistiky výsledků. Především je nutné znát co nejvíce aktuálních informací o daném sportovním týmu, jednotlivých hráčích apod. To znamená hodiny a hodiny sedět u internetu a studovat. V opačném případě sázející hodně spoléhá na náhodu a to je již loterie.
- BettingCentrum - web o sázkách a sázení NAJDETE ZDE
Minimální výše sázky na jeden tiket se pohybuje okolo částky 20 korun. K tomu musí sázející ještě zaplatit manipulační poplatek (obvykle deset procent ze vsazené částky). Jestliže je štěstěna sázejícímu nakloněna, může i minimální vklad přinést zajímavý výnos.
Příkladem může být případ sázkaře, který za vsazenou dvacetikorunu získal téměř sto tisíc korun. "Sázející perfektně rozuměl skandinávskému hokeji. Na jeho tiketu bylo sedm zápasů švédské a finské ligy, pět z toho byly sázky na remízu. Celkový kurs byl tedy vysoký a výhra činila více než 98 tisíc korun," říkají zástupci sázkové kanceláře Tipsport.
Pravděpodobně nejvyšší kurz v historii kurzového sázení v České republice, 1 439 125 ku jedné uhodl letos na jaře zákazník v sázkové kanceláři Fortuna.
Podal si sázku Maxikombi, která vzájemně znásobuje jednotlivé AKO sázky. Sázející vsadil 165 korun a vyhrál více jak 4,6 miliónu korun.
Všechno nebo nic
Kursové sázky působí na mnoho lidí jako magnet. Největší skupinu tvoří sázející, kteří vsadí nízkou částku a na tiket vypisují více zápasů. Celkový kurs na tiketu je přitom násobkem všech jednotlivých kursů.
Výhru klient získá jen v případě, že uhádne všechny zápasy (AKU nebo AKO sázka).
V neposlední řadě je poměrně velké množství těch, kteří sportu příliš nerozumějí a orientují se hlavně podle známých a osvědčených favoritů. Tito sázkaři pak spoléhají hlavně na své štěstí. Mezi největší či nejznámější kamenné sázkové kanceláře v Česku patří Sazka, Fortuna, Tipsport a Chance.
Je úplně jedno, na jakou pobočku konkrétní kanceláře se klient obrátí, kursy mají jednotné. Rozdíly v kursech jsou jen mezi konkurenčními kancelářemi. Konkurenční boj však nedovolí, aby se vypsané kursy hodně odlišovaly.
Aby byl sázející dlouhodobě úspěšný, musí mít alespoň stejně tak dobré znalosti a zkušenosti jako bookmaker. V opačném případě riziko neúspěchu hodně převyšuje pravděpodobnost výdělku. Kursové sázky se pak pro neznalé jedince posouvají do kategorie loterií. Tam sázkaři spoléhají jen a jen na náhodu.
Příkladem loterie může být v Česku velmi populární Sportka, kde lidé tipují kombinaci šesti čísel ze 49. Pravděpodobnost, že sázející uhádne kombinaci všech šesti čísel je 1:13 983 816.