S bruslemi na hokej jste neměl hrát hokej, odmítl prodejce reklamaci. Zákazník se nevzdal a vyhrál

Iva Špačková Iva Špačková
30. 3. 2018 16:30
Prodejce argumentoval, že na hru v hokejovém klubu se reklamace drahých bruslí nevztahuje. Soud však dal za pravdu spotřebiteli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vladimír K. z Klášterce nad Ohří koupil synovi brusle na hokej za téměř šest a půl tisíce korun. Po sezoně se jedna z nich rozbila tak, že s ní nešlo dále jezdit. Prodejce odmítl reklamaci kvůli intenzivnímu využití bruslí.

Pan Vladimír se ale nevzdal a šel s reklamací k soudu. Po třech letech sporů vyhrál.

"Bylo to hodně dlouhé a náročné, ale jsem rád, že jsme do toho šli. Bojoval jsem za syna a hnala mě základní myšlenka, že nejsem tak 'bohatej', abych mohl odepsat šest a půl tisíce korun," říká pan.

Brusle koupil v roce 2013 v prodejně All Sports v Karlových Varech. Syn je využíval jednu sezonu jako hráč dorosteneckého hokejového oddílu HK Kadaň. Při začátku následující sezony se z levé boty po nárazu puku odlomila špice a nešlo s ní dál hrát. Vladimír ji tedy šel reklamovat.

Prodejce sportovního zboží však reklamaci v roce 2014 neuznal. Jako důvod odmítnutí uvedl, že brusle byly poškozeny z důvodu intenzivního využití ve výkonnostním hokeji, jsou "spotřebované", a proto nelze reklamaci uznat. 

Pan Vladimír se s tím nehodlal smířit a obrátil se na soudního znalce z oboru kůže a kožešiny se specializací na obuv. V provedení našel několik konstrukčních i technologických vad.

Jednak nedostatečnou houževnatost použitého plastu i jeho malou tloušťku, která zvyšovala tlak působící v místě spojení dvou částí sportovní boty.

Foto: Vaše nároky

K chybám podle něj došlo i při sešívání vnější a vnitřní části brusle a dále při nedostatečném uchycení obou částí. Vnitřní křídlo nebylo nýtem uchyceno vůbec a vnější křídlo pouze na okraji.

"Je zcela zřejmé, že pokud by nedošlo k utržení špice, mohl být bruslařský hokejový komplet (Bauer Supreme) nadále normálně používán. Poškození obuvi má charakter hrubé vady bránící užívání výrobku. Jedná se o reklamaci oprávněnou," konstatuje znalec v posudku, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: Vaše nároky

U Okresního soudu Brno-venkov za pana Vladimíra bojovala společnost Vaše nároky, která zastupuje lidi proti obchodníkům, zaměstnavatelům, institucím i státu ve sporech o odškodnění. Pokud klient soudní při vyhraje, berou si od něj provizi ve výši 5 až 25 procent, ale jedině při úspěšně dokončeném sporu. 

Pan Vladimír koncem loňského roku svou při po několika letech vyhrál. "Soud vzal vedle názoru znalce v úvahu také to, že spornou obuv středně pokročilí hráči z dorosteneckých soutěží běžně používají a na obalu kompletu ani jeho specifikačním štítku nebylo uvedeno žádné zařazení do jakékoliv kategorie," uvádí Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz.

Společnost All Sports se ke sporu na otázky redakce dále nevyjádřila. Panu Vladimírovi však uhradila cenu bruslí, náklady na soudního znalce i soudní řízení. Otec hokejisty je tak rád, že do sporu šel, ačkoliv kvůli náročnému řízení chvílemi uvažoval o tom, že ho vzdá.

"Kupující by se neměli nechat odradit zamítnutou reklamaci, a pokud se domnívají, že pochybení není na jejich straně, měli by za své nároky bojovat," je přesvědčena Jurčíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy