S bruslemi na hokej jste neměl hrát hokej, odmítl prodejce reklamaci. Zákazník se nevzdal a vyhrál

Iva Špačková Iva Špačková
30. 3. 2018 16:30
Prodejce argumentoval, že na hru v hokejovém klubu se reklamace drahých bruslí nevztahuje. Soud však dal za pravdu spotřebiteli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Vladimír K. z Klášterce nad Ohří koupil synovi brusle na hokej za téměř šest a půl tisíce korun. Po sezoně se jedna z nich rozbila tak, že s ní nešlo dále jezdit. Prodejce odmítl reklamaci kvůli intenzivnímu využití bruslí.

Pan Vladimír se ale nevzdal a šel s reklamací k soudu. Po třech letech sporů vyhrál.

"Bylo to hodně dlouhé a náročné, ale jsem rád, že jsme do toho šli. Bojoval jsem za syna a hnala mě základní myšlenka, že nejsem tak 'bohatej', abych mohl odepsat šest a půl tisíce korun," říká pan.

Brusle koupil v roce 2013 v prodejně All Sports v Karlových Varech. Syn je využíval jednu sezonu jako hráč dorosteneckého hokejového oddílu HK Kadaň. Při začátku následující sezony se z levé boty po nárazu puku odlomila špice a nešlo s ní dál hrát. Vladimír ji tedy šel reklamovat.

Prodejce sportovního zboží však reklamaci v roce 2014 neuznal. Jako důvod odmítnutí uvedl, že brusle byly poškozeny z důvodu intenzivního využití ve výkonnostním hokeji, jsou "spotřebované", a proto nelze reklamaci uznat. 

Pan Vladimír se s tím nehodlal smířit a obrátil se na soudního znalce z oboru kůže a kožešiny se specializací na obuv. V provedení našel několik konstrukčních i technologických vad.

Jednak nedostatečnou houževnatost použitého plastu i jeho malou tloušťku, která zvyšovala tlak působící v místě spojení dvou částí sportovní boty.

Foto: Vaše nároky

K chybám podle něj došlo i při sešívání vnější a vnitřní části brusle a dále při nedostatečném uchycení obou částí. Vnitřní křídlo nebylo nýtem uchyceno vůbec a vnější křídlo pouze na okraji.

"Je zcela zřejmé, že pokud by nedošlo k utržení špice, mohl být bruslařský hokejový komplet (Bauer Supreme) nadále normálně používán. Poškození obuvi má charakter hrubé vady bránící užívání výrobku. Jedná se o reklamaci oprávněnou," konstatuje znalec v posudku, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: Vaše nároky

U Okresního soudu Brno-venkov za pana Vladimíra bojovala společnost Vaše nároky, která zastupuje lidi proti obchodníkům, zaměstnavatelům, institucím i státu ve sporech o odškodnění. Pokud klient soudní při vyhraje, berou si od něj provizi ve výši 5 až 25 procent, ale jedině při úspěšně dokončeném sporu. 

Pan Vladimír koncem loňského roku svou při po několika letech vyhrál. "Soud vzal vedle názoru znalce v úvahu také to, že spornou obuv středně pokročilí hráči z dorosteneckých soutěží běžně používají a na obalu kompletu ani jeho specifikačním štítku nebylo uvedeno žádné zařazení do jakékoliv kategorie," uvádí Eva Jurčíková z Vaše nároky.cz.

Společnost All Sports se ke sporu na otázky redakce dále nevyjádřila. Panu Vladimírovi však uhradila cenu bruslí, náklady na soudního znalce i soudní řízení. Otec hokejisty je tak rád, že do sporu šel, ačkoliv kvůli náročnému řízení chvílemi uvažoval o tom, že ho vzdá.

"Kupující by se neměli nechat odradit zamítnutou reklamaci, a pokud se domnívají, že pochybení není na jejich straně, měli by za své nároky bojovat," je přesvědčena Jurčíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy