Automat sebral peníze, ale kávu nevydal. Nebojte se ozvat, firma musí reklamaci řešit

Iva Špačková Iva Špačková
5. 12. 2017 6:19
Stalo se vám, že automat spolkl peníze a nevydal vám nápoj nebo sušenku? Kopli jste do něj a s pocitem křivdy jste šli dál? Chyba. Když si dáte práci s reklamací, firma ji musí řešit, jinak jí hrozí pokuta.
Foto: Archiv Aktuálně.cz

Praha - Eva Stranadová toho už měla dost. Bylo to už potřetí za jeden měsíc, co narazila na rozbitý automat. V jednom případě jí sice začal připravovat kávu, ale došla, takže jí nalil jen horkou vodu. V druhém případě jí vydal kelímek a nasypal do něj cukr, ale tekutinou žádnou. A napotřetí jí nevydal vůbec nic.

"Naštvalo mě to. Jsou to sice drobné, ale proč bych je měla jen tak vyhazovat. Když mi už potřetí v krátké době automat nic nevydal, a to zrovna ve chvíli, kdy jsem kupovala ledový čaj pro kluka na svačinu, tak jsem si řekla, že to tak nenechám," vypravuje maminka třináctiletého syna.

Foto: Archiv Aktualne.cz

Vyfotila si etiketu provozovatele a pak na uvedené číslo zavolala. Popsala, kde a co se jí stalo. Operátorka jí sdělila, ať nadiktuje číslo svého účtu, že firma obnos vrátí. Eva tomu nevěřila, ale byla ráda, že společnost aspoň brala její stížnost vážně. 

Po měsíci jí však peníze skutečně přišly. "Nejdřív jsem nechápala, co ta částka 22 korun na účtu dělá. Když mi to došlo, rozesmálo mě to, ale i potěšilo, protože jsem byla přesvědčená, že se na to vykašlou," popisuje své pocity Eva. 

Foto: Archiv Aktualne.cz

Podobně příjemnou zkušenost má i Jiří Sedlák. Tomu po reklamaci nefungujícího automatu přišlo dokonce 40 korun - ne však na účet, ale poštou. "Mince byly přilepeny do dopisu lepicí páskou a firma se omlouvala za komplikace. Bylo to roztomilé a udělalo mi to radost," říká.

Reklamujte i drobné

Právník potvrzuje, že i malou částku má cenu reklamovat. Způsob takové reklamace není přitom zákonem upraven.

"Spotřebitelé tedy můžou reklamaci uplatnit i prostřednictvím telefonu. V tom případě ale doporučujeme, aby následně reklamaci uplatnili taktéž v písemné formě (postačuje prostřednictvím e-mailu a rovněž je vhodné odkázat na předchozí telefonický rozhovor)," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Foto: Archiv Aktualne.cz

Lidé tak podle něj budou ve výhodnější pozici při prokazování svého nároku, pokud by společnost chtěla reklamaci odbýt.

Jestliže obchodník nevyřídí reklamaci ve lhůtě 30 dnů a zároveň se nedohodne se spotřebitelem na prodloužení lhůty, dopouští se podle Zeleného přestupku. Za něj hrozí pokuta od České obchodní inspekce - teoreticky až do výše tří milionů korun.

Nejvíc poruch je na nádražích

Provozovatelé automatů na dotaz, jak často jejich zákazníci reklamují peníze vhozené naprázdno do výdejních strojů a jakou sumu jim nakonec vyplatí, nereagovali. Z největších společností na tuzemském trhu - Š&Sch, Autic, Witt a Delikomat - odpověděla jen poslední.

"Bohužel tento typ informací spadá pod obchodní tajemství. Všem zákazníkům, kterým z nějakého důvodu nebylo vydáno zboží nebo nápoj, však vždy po nahlášení vracíme celou ušlou částku," uvedla Veronika Šťastná z marketingového oddělení firmy Delikomat.

Ta provozuje po celé zemi několik tisíc různých typů automatů, a když někdo závadu nahlásí, řeší to samostatné oddělení firmy, čítající několik zaměstnanců. V noci se o záznamy poruch stará záznamník. 

"Drtivá většina námi provozovaných strojů je zásobována každý den a při tomto úkonu dochází ke kontrole základních funkcí stroje. Bohužel v rizikových lokalitách, jako jsou například nádraží, jsou automaty často v hledáčku vandalů a sociálně vyloučených občanů, kteří cíleně uvádí automat mimo provoz po odjezdu našeho zaměstnance. Toto jednání bohužel nedokážeme ovlivnit," dodala Šťastná. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Löw se rozloučí s německou reprezentací už po Euru

Trenér Joachim Löw po letním mistrovství Evropy skončí u německé fotbalové reprezentace, s kterou v roce 2014 získal titul na světovém šampionátu. O jeho chystaném odchodu dnes informoval německý svaz, s kterým měl jednašedesátiletý kouč smlouvu až do mistrovství světa v Kataru v příštím roce. Požádal však o její předčasné ukončení.

"Rozhodl jsem se k tomuto kroku zcela uváženě, plný pýchy a ohromné vděčnosti, zároveň mám ale pořád obrovskou motivaci před nadcházejícím Eurem," uvedl Löw v prohlášení.

před 23 minutami

Loni stály slevy na jízdném o více než dvě miliardy korun méně. Náklady snížila pandemie

Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a důchodce loni stály 3,47 miliardy korun, což je meziročně o 2,31 miliardy méně. Náklady loni stlačila koronavirová krize, která po většinu roku výrazně omezila cestování. V úterý to uvedlo ministerstvo dopravy. Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě 75 procent. Slevy platí od září 2018. Od té doby za ně stát dopravcům zaplatil přes 11,15 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy