Praha - Výhody Kalouskovy reformy nejsou v tom, že zvýší příjmy rodin. Kde rodiče spolu vydělávají 30-60 tisíc měsíčně, na nových daních spíše ztratí.
Vláda Mirka Topolánka se rozhodla tvrdě přiškrtit vládní výdaje, neodvážila se však úplně škrtnout předvolební zvýšení sociálních dávek. Proto nemá dost prostoru, aby snížila občanům daně.
Daň z příjmu skutečně bude nižší pro každého, její pozitivní vliv ale nevyužijí rodiny s průměrnými a mírně nadprůměrnými příjmy. Víc je totiž poškodí vyšší DPH a zrušení přídavků na děti pro lépe situované domácnosti. Roční ztráta může u některých typů rodin dosáhnout až 10 tisíc korun ročně.
Ještě vyšší bude pro ty, kdo mají hypotéku - stát bude proti dnešku hradit zhruba polovinu úroků.
Podrobné výpočty ukazují, že reformou nic nezískají rodiny s hrubým příjmem 30-60 tisíc měsíčně. U jednotlivce platí totéž pro poloviční částky. Z údajů statistického úřadu vyplývá, že do těchto kategorií patří nejméně polovina domácností.
O několik stovek měsíčně pomůže reforma rodinám mezi 15 a 30 tisíci. Kde živitelé vydělávají ještě méně, neplatí už dnes žádné daně a změny pro ně tedy budou nevýhodné.
Tlustý: Proč jen bohatí?
Proto je snadné reformu kritizovat. Bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) může připomínat, že jeho reforma před volbami slibovala prakticky každé rodině, kde někdo bude pracovat, zvýšení příjmů o několik tisíc korun měsíčně. Zatím však podrobněji nevysvětlil, jak by své plány uskutečnil při současném stavu veřejných financí.
Další Tlustého výtkou je dopad reforem pro společnost: "Původně jsme chtěli zvýšit příjmy střední vrstvy společnosti a zřetelně ji tak zvýhodnit oproti příjmům ze sociálních dávek," řekl v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.
Tlustý totiž doporučil, aby nárok na sociální dávky (šest tisíc na osobu) měl každý. Jen postupně by se snižovaly s rostoucím platem. Nástup do práce by tedy vždy nápadně zvýšil finanční situaci rodiny.
Spolu s Tlustým se střední třídy zastává dřívější reformátor Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Rovná sazba daně z příjmu zvýší sociální rozdíly. V příštích letech se oddělí nejbohatší vrstva, která bude výrazně zvyšovat své příjmy a majetek. Nebude to spravedlivé," řekl.
Reforma není pro horních pět milionů
Česko se liší od vyspělejších evropských zemí právě tím, že rozdělení příjmů je rovnostářské, desetina nejbohatších občanů však vydělá mnohem víc, než ostatní. Například v Rakousku nebo ve Švédsku jsou rozdíly mezi nejbohatšími a nejchudšími stejně velké jako v Česku, žádná skupina však dramaticky nevystupuje ani směrem nahoru, ani dolů.
Jak se změní příjmy rodin
SITUACE Roční změna v příjmech Muž bere 50 tisíc, žena 50 tisíc, jedno dítě + 25 000 Muž bere 40 tisíc, žena 20 tisíc, dvě děti + 1 000 Muž bere 30 tisíc, žena 15 tisíc, dvě děti - 8 000 Muž bere 40 tisíc, žena doma, dvě děti - 4 000 Muž bere 18 tisíc, žena 12 tisíc, bezdětní - 1 000 Muž bere 30 tisíc, žena doma, dvě děti + 2 000 Muž bere 25 tisíc, žena doma, jedno dítě + 4 000 Muž bere 15 tisíc, žena doma, jedno dítě - 2 000Vysvětlení: Daň z příjmu klesne všem rodinám, naopak všichni odvedou vyšší částky na dani z přidané hodnoty. Rozhodujícím důvodem ke zhoršení bilance je zrušení dětských přídavků pro rodiny s čistými příjmy nad 2,4násobek životního minima. Dvoučlenná rodina tak přijde o sedm tisíc korun ročně. Každá rodina zaplatí ročně tisíc korun za novou ekologickou daň. Tabulka neodráží další propad rodin s hypotékami - po snížení státních doplatků za úroky přijdou nejčastěji o částku okolo deseti tisíc korun ročně.
Vše o reformě
REVOLUCE: nové daně, nové dávky. Speciál na Aktuálně.czExperti blogují
Přečtěte si, co si do notesu zapsal autor tohoto článku: Petr HOLUB: Pochybnosti o informační strategii vlády Petr HOLUB: Pochybnosti s daněmiVinou této zvláštnosti chybí Česku vyšší střední vrstva, kterou zpravidla tvoří majitelé menších podniků a dobře placení profesionálové, včetně lékařů, soudců a univerzitních profesorů.
Po nástupu sociálnědemokratických vlád se přestaly příjmové rozdíly v Česku zvyšovat. Tlustý chtěl dokonce vyšší střední třídu svými reformami vytvořit.
Daňové změny však dvěma významnými kroky pomáhají víc nejbohatším, než komukoli jinému. I když je pro všechny rovná sazba daně z příjmu, lidem nad 80 tisíc se mírně snižuje. Navíc vydělají na stropu pro pojistné.
"To nemůže dopadnout dobře. Příliš velké výhody pro bohaté vzbudí zášť ostatních," varuje dnes Sobotka.
Kalouskovy reformy jsou ještě zaměřeny na zaměstnance s nižšími příjmy, které chtějí uchránit před pádem do chudoby. Právě jim nejvíc prospívají vysoké daňové slevy za členy rodiny. Nadále budou moci čerpat také sociální dávky.
Kalousek tak opatrně následuje Tlustého plán a snaží se občany přesvědčit, že se práce vyplatí.
Co je dobře
Ekonomové reformu vítají nejen pro vyšší motivaci nezaměstnaných hledat práci.
"Je správně, že se daňové zatížení přesouvá od přímých k nepřímým daním a že se zastropováním pojistného snižují náklady práce," vysvětluje Tomáš Sedláček z ČSOB.
Ekonomice především může prospět nižší daň pro podniky. Má se snížit z 24 na 19 procent. Výpadek by se měl zmírnit dílčím zvýšením daňového základu. Vláda zatím nezveřejnila, jaké odečitatelné položku budou zrušeny. Dnes podniky z daňového základu odečítají například náklady na stravenky a na vědu (u ní dokonce dvojnásobek utracené částky). Může se také snížit čtyřicetitisícový strop u nákupů, které je možné dát přímo do nákladů a vyhnout se tak odpisům během několika let.
Experti zatím zjišťují, jestli občanům víc ulehčila Sobotkova reforma z let 2004-2006, anebo navržená Kalouskova reforma. Oba politici zatím argumentují ve prospěch svého projektu.
"Obě reformy se shodují, že neřeší jádro celé věci. Nezjednodušily složitý systém," míní Sedláček, který pracoval jako Sobotkův poradce.
Kolik na reformě proděláte nebo vyděláte