Praha chce vyklidit restauraci na Staroměstském náměstí, která opakovaně dostala pokuty od ČOI

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
24. 4. 2018 21:30
Město má nového nájemce, který nabízí výrazně víc peněz. Kvůli špatně napsané smlouvě však radnice nemůže prostory nechat rovnou vyklidit.
Restaurace U Kamenného stolu. | Video: František Grossmann, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát hledá společnost, která by vystěhovala nájemce restaurace U Kamenného stolu, kterému loni vypověděla smlouvu z městských prostor. Vypsání tendru dnes schválili radní.

Restaurace i přes výpověď stále funguje a magistrát se s provozovatelem soudí. Kvůli špatně napsané smlouvě však nemůže prostory nechat rovnou vyklidit a musí tak učinit komplikovanější právní cestou. Pro restauraci už má město nového nájemce, který nabídl výrazně vyšší nájem.

Podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) starší smlouvy na dlouhodobé pronájmy nebytových prostorů neobsahovaly takzvanou exekuční doložku, prostřednictvím které se nájemník vzdává možnosti bránit se proti exekuci u soudu. Firma, kterou magistrát vybere v soutěži, by mohla pomoci i v dalších podobných případech.

Restauraci na lukrativní adrese vloni na základě výběrového řízení magistrát pronajal novému provozovateli, který podle Procházky nabídl zhruba pětkrát vyšší nájem. I s přihlédnutím k ušlému zisku magistrátu podle schváleného dokumentu vznikla škoda zhruba 61 milionů korun.

Podle Procházky nicméně není pravděpodobné, že by se podařilo tuto částku soudně vymoci, a prioritou je prostor uvolnit pro nového nájemce.

Restaurace loni dostala pokutu 80 tisíc korun od České obchodní inspekce, zejména kvůli chybějící informaci o ceně několika desítek jídel či nápojů. V jídelním lístku je sice uvedena přirážka "10 procent za servis z celkové ceny účtu", podle ČOI je to však v rozporu se zákonem. Stejnou částku 80 tisíc korun musela zaplatit i po kontrole v roce 2013.

A nešlo jen o zdánlivé formality. S úrovní restaurace nejsou podle hodnocení na respektovaném webu TripAdvisor spokojení ani hosté. Stěžují si zejména na nízkou kvalitu jídla a na přístup obsluhy. Špatné zkušenosti mají i redaktoři Aktuálně.cz, kteří restauraci v loňském i letošním roce navštívili.

Pokuty od ČOI ale podle Procházky roli při rozhodování o změně nájemce nehrály roli, výběrové řízení rozhodla hlavně cena. Ani ve smlouvě s novým nájemce nebude speciální pojistka proti šizení turistů - ohlídat to tedy musí standardně ČOI a další úřady.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy