Praha chce vyklidit restauraci na Staroměstském náměstí, která opakovaně dostala pokuty od ČOI

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
24. 4. 2018 21:30
Město má nového nájemce, který nabízí výrazně víc peněz. Kvůli špatně napsané smlouvě však radnice nemůže prostory nechat rovnou vyklidit.
Restaurace U Kamenného stolu. | Video: František Grossmann, Aktuálně.cz

Praha - Pražský magistrát hledá společnost, která by vystěhovala nájemce restaurace U Kamenného stolu, kterému loni vypověděla smlouvu z městských prostor. Vypsání tendru dnes schválili radní.

Restaurace i přes výpověď stále funguje a magistrát se s provozovatelem soudí. Kvůli špatně napsané smlouvě však nemůže prostory nechat rovnou vyklidit a musí tak učinit komplikovanější právní cestou. Pro restauraci už má město nového nájemce, který nabídl výrazně vyšší nájem.

Podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky (ANO) starší smlouvy na dlouhodobé pronájmy nebytových prostorů neobsahovaly takzvanou exekuční doložku, prostřednictvím které se nájemník vzdává možnosti bránit se proti exekuci u soudu. Firma, kterou magistrát vybere v soutěži, by mohla pomoci i v dalších podobných případech.

Restauraci na lukrativní adrese vloni na základě výběrového řízení magistrát pronajal novému provozovateli, který podle Procházky nabídl zhruba pětkrát vyšší nájem. I s přihlédnutím k ušlému zisku magistrátu podle schváleného dokumentu vznikla škoda zhruba 61 milionů korun.

Podle Procházky nicméně není pravděpodobné, že by se podařilo tuto částku soudně vymoci, a prioritou je prostor uvolnit pro nového nájemce.

Restaurace loni dostala pokutu 80 tisíc korun od České obchodní inspekce, zejména kvůli chybějící informaci o ceně několika desítek jídel či nápojů. V jídelním lístku je sice uvedena přirážka "10 procent za servis z celkové ceny účtu", podle ČOI je to však v rozporu se zákonem. Stejnou částku 80 tisíc korun musela zaplatit i po kontrole v roce 2013.

A nešlo jen o zdánlivé formality. S úrovní restaurace nejsou podle hodnocení na respektovaném webu TripAdvisor spokojení ani hosté. Stěžují si zejména na nízkou kvalitu jídla a na přístup obsluhy. Špatné zkušenosti mají i redaktoři Aktuálně.cz, kteří restauraci v loňském i letošním roce navštívili.

Pokuty od ČOI ale podle Procházky roli při rozhodování o změně nájemce nehrály roli, výběrové řízení rozhodla hlavně cena. Ani ve smlouvě s novým nájemce nebude speciální pojistka proti šizení turistů - ohlídat to tedy musí standardně ČOI a další úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy