Praha - Vypadají skoro stejně jako ostatní, ale už neplatí. Řeč je o prvních bankovkách České republiky z roku 1993. Od letošního února je lze vyměnit jen v sedmi pobočkách České národní banky.
Bankovky vzoru 1993 se od později vydaných liší zejména tím, že na lícní straně mají letopočet 1993 a na rubové straně v dolní pravé části není vytištěno grafické logo.
Tyto bankovky platily jen do konce ledna 2007. Až do konce letošního ledna je bylo možné vyměnit ve většině běžných bank. Výměna nyní pokračuje jen na pobočkách ČNB, je však zatím časově neomezená.
"V oběhu se těchto bankovek nachází již velmi malé množství. Konkrétní statistiky však nemáme k dispozici," říká mluvčí centrální banky Pavel Zúbek.
Právě snaha o plynulejší průběh pokladních operací byla jedním z důvodů ukončení platnosti těchto bankovek. Už v roce 2006 se objevovaly tak řídce, že často vzbuzovaly podezření, zda se jedná o pravé a platné peníze. Pokladníci v obchodní síti je pak odmítali nebo zadržovali jako peníze podezřelé z padělání.
Později vydané bankovky, které jsou stále platné, mají na lícní straně letopočet 1995 nebo pozdější a na rubové straně mají v pravé dolní části vytištěno grafické logo. U padesátikoruny má logo tvar srdce, u stokoruny tvar písmena K, u dvousetkoruny tvar knihy a u pětisetkoruny tvar růže.
Platnost zbývajících bankovek vzoru 1993 - tedy tisícových a pětitisícových - skončila už 1. července 2001. Od června 2004 je vyměňují jen pobočky České národní banky, zatím bez časového omezení.
Výměna neplatných bankovek, roztříděných podle nominálních hodnot, je zásadně bezplatná. Výjimkou může být pouze větší množství roztříděných bankovek, pokud nejsou zabaleny způsobem určeným vyhláškou ČNB.
Připomeňte si další české "archivní" bankovky:
Čtěte také: Česko má novou největší bankovku. Bezpečnějších 5000 Kč Platíte padělkem a nevíte o tom? Máte smůlu |