Zbytkoláda i ve vaší lednici. Potravinová banka spustila zavařování nerozdaného jídla

Iva Špačková Iva Špačková
21. 2. 2019 11:50
Nestačíte sníst zeleninu, která vám vadne před očima z vašeho posledního nákupu? Napěchujte ji do sklenice, zalijte lákem a dejte si ji třeba za měsíc k obědu. Právě snaha o to, aby se nemuselo nic vyhodit, přiměla Potravinovou banku k tomu, že se pustila do zavařování. Dělá to už rok a zachránila tak několik tun potravin.
Potravinová banka zavařuje ovoce a zeleninu, jež nestačí rozdat. | Video: Tomáš Cetkovský, Iva Špačková

Potravinová banka pro Prahu a střední Čechy dostává každý pracovní den od řetězců tuny jídla, které kupující nestačili koupit. Každý den ho zadarmo rozdává lidem, jež se ocitli v krizi. Když jí však v pátek zůstanou ve skladu takové potraviny, které už nevydrží do pondělí, hrozilo by, že je bude muset vyhodit.

Před rokem se začalo ve skladu banky hromadit tolik končící zeleniny, že to banku přimělo k akci. Vyčlenila několik lidí, kteří začali zeleninu zpracovávat. "Kdybychom to nezavařili, museli bychom to vyhodit. Zavařování je jediný způsob, jakým můžeme trvanlivost prodloužit, a to minimálně o rok," vysvětluje Yana Pancheva, mluvčí Potravinové banky Praha a Středočeský kraj.

U lidí se zavařená zelenina ujala, a tak v létě začali zaměstnanci banky dělat ze sezonního ovoce také marmelády. O sladkou i slanou variantu Zbytkolády je největší zájem v zimě, kdy je čerstvého ovoce a zeleniny málo.

Loni dostala pražská a středočeská potravinová banka od řetězců celkem 997 tun potravin. Ovoce a zelenina tvořily zhruba pětinu celého objemu. "Zavařením se podařilo zachránit asi pět tun potravin, což odpovídá v přepočtu zhruba deseti tisícům porcí jídla," dodává Pancheva.

Vedle rozdávání jídla a vaření zbytkolády se snaží tato banka také naučit chudé vařit z kvalitních surovin. Na konci února rozjede komunitní kuchyň, kde se budou potřební pod dozorem profesionálních kuchařů učit vařit.

Jak se řetězce zapojily do darování přebytků v roce 2018
Řetězec Podíl v %
Tesco 38 %
Makro 26 %
Albert 14 %
Kaufland 11 %
Globus 5 %
Penny 2 %
Ostatní 4 %
Celkem 2473 tun darovaných potravin
Zdroj: Česká federace potravinových bank

Česká federace potravinových bank, která sdružuje 15 organizací, za loňský rok získala od řetězců téměř 2 500 tun potravin v hodnotě v hodnotě 225 milionů korun. Největším dárcem byla společnost Tesco, na druhém místě se umístilo Makro a na třetím Albert.

Recept na zeleninovou Zbytkoládu

Potravinová banka

Ingredience: Zelenina, která je po ruce (paprika, rajčata, cibule…); 1,5 litru vody; 0,5 litru octa; 250 gramů cukru (lze nahradit sacharinem); 40 gramů soli; kuličky černého pepře; kuličky nového koření; bobkový list; olej; hořčičné semínko

Postup: Očištěnou zeleninu nakrájejte na malé kousky a napěchujte ji do sklenice, do níž předem dáte 6 kuliček černého pepře, 4 kuličky nového koření, 2 bobkové listy, 1 lžíci oleje a 1 lžíci hořčičného semínka. Ze zbývajících ingrediencí připravte lák, kterým sklenice naplněné zeleninou zalijte. Sterilujte v hrnci naplněném vodou po dobu 15 minut (po uvedení vody do varu stačí snížit teplotu a nechat vodu probublávat).

 

Právě se děje

před 44 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy