Lolita, Princezna, Dominátor. Brambory mají stovky odrůd, jak se v obchodě nespálit?

Iva Špačková Iva Špačková
17. 10. 2018 10:22
Jen v Česku se pěstuje 200 odrůd brambor. Lidé by je podle předsedy bramborářského svazu měli ochutnávat jako vína.
Jak poznat v obchodě dobré brambory a které nikdy nekoupit? | Video: Tomáš Cetkovský, Iva Špačková

Praha - Každý Čech sní v průměru téměř 70 kilogramů brambor ročně. Když je nakupuje v obchodě, zajímá ho hlavně to, jak vypadají a zda nejsou předražené. Kdo se vyzná ve vaření, zkoumá dále to, jaký typ brambor kupuje, zda na salát, přílohu či kaši. Málokdo ale tuší, že hlíz, které vidí v regálu, existují stovky.

Foto: Český bramborářský svaz

Tak na příklad na salát se hodí odrůdy se vznosnými názvy La Vie (Život), Princess (Princezna), ale i obyčejnější Dominika, Vysočina či Primarosa. Jako příloha poslouží dobře například Blue Star (Modrá hvězda), Mulberry Beauty (Morušová krása), Cecile (Cecílie) či Lolita a na noky či bramborovou kaši jde koupit třeba odrůdu Lilly.

Dominátor, což je takzvaná polopozdní odrůda s vysokým podílem škrobu a extrémně vysokou úrodou hlíz, jež jsou vysoce odolné proti virům, plísni a háďátku bramborovému, se zase hodí například na pečení. A Val Blue, odrůda vyšlechtěná Výzkumným ústavem bramborářským v Havlíčkově Brodě, která má tmavě modrou až fialovou dužinu zase hezky zpestří talíř servírovaný dětem.

Foto: Český bramborářský svaz

V Česku podle předsedy bramborářského svazu Miloslava Chlana zemědělci pěstují na 200 aktivních odrůd a lidé by se je měli naučit kupovat podle nich. Jaké přesně, však neporadí. "Je to jako u vína. Člověk by měl brambory zkoušet a hledat ty, které mu chutnají, a netrápit se tím, co mu doporučují odborníci, protože chuť je subjektivní," říká Chlan.

Důležité podle něj také je, aby lidé při výběru dávali pozor na to, z jakého varného typu vaří. A se hodí na saláty, B na přílohy a C na těsta a kaše.

"Pokud na kaši použijete špatný varný typ, nemáte šanci z něj dobrou kaši udělat," podotýká Roman Paulus, český šéfkuchař oceněný michelinskou hvězdou.

Jak správě vybrat brambory v obchodě a dají ve vůbec skladovat v panelákovém bytě? Podívejte se na video nahoře v článku.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy