Chovanec spustí hloubkovou kontrolu v České poště

Radek Nohl Radek Nohl
13. 2. 2014 17:20
Ministr vnitra plánuje také další změny, obmění se například i dozorčí rada pošty.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní podnik Česká pošta čeká nejspíše vlna změn. Ministr vnitra Milan Chovanec totiž není spokojený s tím, jak funguje, a tak do ní pošle hloubkovou kontrolu.

Počítá s tím, že se obmění dozorčí rada. A ve hře je rovněž, že v jejím čele skončí předseda Jiří Maceška. Česká pošta byla před několika dny obviněna pražským vrchním státním zastupitelstvím.

Kromě toho policisté stíhají - podle informací deníku Insider - také dva někdejší manažery státního podniku Richarda Soldána a Jiřího Koubu a také referentku Renatu Jakubcovou, která byla Koubovou podřízenou a měla na starosti právě veřejné zakázky malého rozsahu.

Chovanec potvrdil, že kvůli neuspokojivé situaci v České poště spustí hloubkovou kontrolu. Ta se bude týkat nejen některých veřejných zakázek, ale i provozní činnosti státního podniku.

 

Změny v dozorčí radě

Kromě toho by mělo dojít i na změny v dozorčí radě pošty. Již dnes je jasné, že se bude hledat náhrada za Jana Mládka, který poté, co se stal ministrem průmyslu, na post v dozorčí radě rezignoval.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Opustí ji také Ondřej Veselský, který na postu náměstka ministra vnitra brzy skončí.

Chovanec nevyloučil ani výměnu jejího předsedy Jiřího Macešky. Na dotaz Aktuálně.cz, zda bude chtít vyměnit i generálního ředitele České pošty Petra Zatloukala, Chovanec prohlásil: "Zatím nemám informace, že by ředitel či jeho náměstci se v něčem angažovali, ale to se může změnit."

Státní podnik Česká pošta provozuje kolem 3200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy