Chovanec spustí hloubkovou kontrolu v České poště

Radek Nohl Radek Nohl
13. 2. 2014 17:20
Ministr vnitra plánuje také další změny, obmění se například i dozorčí rada pošty.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Státní podnik Česká pošta čeká nejspíše vlna změn. Ministr vnitra Milan Chovanec totiž není spokojený s tím, jak funguje, a tak do ní pošle hloubkovou kontrolu.

Počítá s tím, že se obmění dozorčí rada. A ve hře je rovněž, že v jejím čele skončí předseda Jiří Maceška. Česká pošta byla před několika dny obviněna pražským vrchním státním zastupitelstvím.

Kromě toho policisté stíhají - podle informací deníku Insider - také dva někdejší manažery státního podniku Richarda Soldána a Jiřího Koubu a také referentku Renatu Jakubcovou, která byla Koubovou podřízenou a měla na starosti právě veřejné zakázky malého rozsahu.

Chovanec potvrdil, že kvůli neuspokojivé situaci v České poště spustí hloubkovou kontrolu. Ta se bude týkat nejen některých veřejných zakázek, ale i provozní činnosti státního podniku.

 

Změny v dozorčí radě

Kromě toho by mělo dojít i na změny v dozorčí radě pošty. Již dnes je jasné, že se bude hledat náhrada za Jana Mládka, který poté, co se stal ministrem průmyslu, na post v dozorčí radě rezignoval.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Opustí ji také Ondřej Veselský, který na postu náměstka ministra vnitra brzy skončí.

Chovanec nevyloučil ani výměnu jejího předsedy Jiřího Macešky. Na dotaz Aktuálně.cz, zda bude chtít vyměnit i generálního ředitele České pošty Petra Zatloukala, Chovanec prohlásil: "Zatím nemám informace, že by ředitel či jeho náměstci se v něčem angažovali, ale to se může změnit."

Státní podnik Česká pošta provozuje kolem 3200 poboček a zaměstnává přes 30 tisíc lidí. Roční tržby se pohybují kolem 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy