Pošťáci nechápou. Pošta si ale web o benzinu pochvaluje

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
26. 11. 2013 8:00
Ceny pohonných hmot denně monitoruje tisíc pošťáků, odboráři projekt nechápou.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - První státní databáze cen pohonných hmot, kterou provozuje Česká pošta pod názvem tankujlevneji.cz, už denně mapuje 2119 z celkových téměř čtyř tisíc tuzemských čerpacích stanic.

Projekt tankujlevněji.cz spustila pošta ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu letos v dubnu.

Ceny benzinu Natural 95 a motorové nafty v současné době denně zapisuje asi tisícovka pošťáků. Pošta do budoucna nevylučuje doplnění aplikace o další paliva.

Pošta z toho nic nemá

"Primární ambicí projektu není jeho výdělečnost, ale to, aby firmy a občané měli relevantní informace o cenách v jednotlivých částech republiky," vysvětluje mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Zaměstnanci ale nad tímto projektem kroutí hlavou.

"Pošta nemá peníze na základní pracovní prostředky pro zaměstnance, ale na druhé straně třeba utratí 26 milionů za sponzoring fotbalu. Teď do toho ještě monitoring cen, který zdržuje zaměstnance od poštovní práce a je zdarma," pozastavuje se nad projektem prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty Miroslav Prokop.

Právě monitoring cen pohonných hmot je jedna z řady činností nad rámec, kvůli kterým mimo jiné podepsalo 11 tisíc zaměstnanců petici za záchranu České pošty a zavedení přiměřených pracovních podmínek.

Podle Marty Selicharové pošta v této fázi další čerpací stanice sama aktivně nevyhledává. Ty, které chtějí být zařazeny do monitoringu, musí zažádat samy.

"Zájem o zařazení do databáze mají v současné fázi projektu zejména lokální čerpací stanice, tedy ty, které spravují portfolio od tří do deseti pump," komentuje aktuální fázi projektu.

"Podmínkou k zařazení je, že jsou součástí databáze veřejně přístupných čerpacích stanic, kterou spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, a také, že se nacházejí v blízkosti doručovacího okrsku," dodává.

O doplnění do databáze se zatím přihlásila asi desítka menších lokálních pump, které provozují dohromady 30 čerpacích stanic.

„V současnosti aplikaci doplňujeme i o údaje od České obchodní inspekce. Zákazníci by měli vědět, které čerpací stanice měly problém s kvalitou - a zjistit to bude snadné. U dané stanice se objeví symbol ČOI a při otevření okna i stručné informace o prohřešku," upřesňuje Selicharová.

V budoucnu by mohla být aplikace doplněna také o monitoring cen dalších paliv, jako jsou LPG, CNG nebo prémiová paliva.

Jeden pošťák, dvě stanice

Aktuální stav cen pohonných hmot monitorují zejména motorizovaní doručovatelé. Každý z celkového počtu asi tisíce pošťáků má denně v rámci svého doručovacího okrsku na starosti dvě pumpy.

"Následně při doručování zaznamená ceny pohonných hmot za daný den, které vloží do připravené textové šablony a odešle pomocí SMS. Z centrální databáze jsou údaje vkládány na webové stránky a do mobilní aplikace," vysvětluje Selicharová.

Miroslav Prokop však tvrdí, že tato činnost pošťáky zdržuje. "Musí rozvézt sto padesát a více zásilek a ještě se zastavit u čerpací stanice a zpracovat a odeslat ceny. Není z toho žádný užitek ani pro poštu, ani pro zaměstnance. Ti to dělají zadarmo," říká.

Čísla návštěvnosti stránek tankujlevneji.cz ukazují, že každý měsíc navštíví web České pošty o pohonných hmotách přes 20 tisíc unikátních návštěvníků. Počet zobrazení stránek tankujlevneji.cz se pak měsíčně pohybuje okolo 150 tisíc.

"Řada zájemců - asi osmdesát procent - se na naše stránky opakovaně vrací," pochvaluje si Selicharová.

Čísla ale nejsou tak dechberoucí, jak pošta prezentuje. Pro porovnání, například stránky ušetřeno.cz, kde si zákazníci mohou porovnat ceny různých druhů zboží, měsíčně navštíví skoro 38 tisíc nových návštěvníků a stránku si prohlédne 180 tisíc lidí. Na mapy.cz se pak nově podívá 2,3 milionu uživatelů, počet zobrazení měsíčně přesahuje 83 milionů.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 30 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy