Ministerstvo nepovolilo prodávat pomlázky a vajíčka. Obchody spoléhají na výjimku

Ekonomika Ekonomika
13. 3. 2021 14:35
Velikonoční zboží, jako jsou vajíčka či pomlázky, jsou o letošních svátcích podle ministerstva průmyslu a obchodu zakázaným zbožím a neměly by se tedy z důvodu vládních omezení na pultech obchodů objevit. Obchody je ovšem nabízejí a odvolávají se přitom na výjimku. Na situaci upozornil zpravodajský server Seznam Zprávy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Velikonoční potřeby nespadají do výjimek uvedených v příslušném usnesení vlády, které omezuje maloobchodní prodej. Vymáhání přijatých protikrizových opatření má v kompetenci Policie ČR," uvedla pro sever za ministerstvo mluvčí Miluše Trefancová.

Obchody se hájí tím, že prodávat velikonoční dekorace jim povolil Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). Například podle řetězce Billa tento druh zboží spadá do sekce pietní zboží a dekorativní zboží pro sváteční příležitosti a podle výjimky se prodávat smí.

Dokument, který SOCR poskytl obchodníkům a kde jsou uvedené právě výjimky, které lze prodávat, je ale podle serveru Seznam Zprávy revidován ještě před vyhlášením přísnějšího lockdownu. Obchody by se tak řídily dle starého ustanovení, které dříve povolovalo například prodej dětských bot nebo provozování papírnictví, což už teď není možné.

Drogerie DM velikonoční sortiment namísto do pietního zboží zařadila do domácích potřeb. "Dle doporučení SOCR lze velikonoční dekorace zahrnout do kategorie domácích potřeb. U této kategorie nedošlo k omezení prodeje. Zákazníci mohou tento druh sortimentu v prodejnách DM zakoupit," uvedl manažer komunikace Jiří Peroutka.

Velikonoční ozdoby prodává například i řetězec Albert, který tuto informaci serveru taktéž potvrdil. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Zástupci VŠ nesouhlasí s návrhem výhledu rozpočtu na další roky, nepočítá totiž s přidáním peněz

Zástupci vysokých škol kritizují výhled rozpočtu na roky 2023 a 2024. Aktuální návrh pro vysokoškolské vzdělávání nepočítá na tyto roky s žádným přidáním peněz, ačkoli v souladu s demografickým vývojem se očekává růst počtu studentů. Pokud by v dalších letech nepokračoval současný trend navyšování rozpočtu, mohlo by to vést k poklesu konkurenceschopnosti a kvality vysokých škol. Předsednictvo Rady vysokých škol (RVŠ) to uvedlo v usnesení.

Celkový rozpočet ministerstva školství by se mohl příští rok meziročně zvednout zhruba o 7,8 miliardy korun na 247,5 miliardy korun. Proti letošku by to byl nárůst o 3,2 procenta. Rozpočet na vzdělávání na vysokých školách činí v tomto roce asi 28,4 miliardy korun. Pro příští rok by podle plánu měl být o miliardu korun vyšší. Meziročně by tak jejich rozpočet narostl o 3,5 procenta. Střednědobý výhled na roky 2023 a 2024 ale už další navýšení nepředpokládá.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Úroda jablek má být letos podprůměrná, hrušek bude nejvíc od roku 2018

Sklizeň jablek v České republice bude letos podprůměrná na úrovni 111 535 tun. V porovnání s loňskou sklizní by měla klesnout o pět procent a proti průměru sklizní posledních pěti let by měl propad činit šest procent. Naopak sklizeň hrušek by měla meziročně vzrůst o 21 procent na téměř 7000 tun, a být tak nejvyšší za poslední tři roky. Vyplývá to z posledního odhadu sklizně jablek a hrušek provedeného k 1. září Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským (ÚKZÚZ). U ostatních ovocných druhů ústav zářijový odhad sklizně nedělá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy