Nová síť lahůdkářství. Nowaco startuje s vlastní prodejnou

Lucie Hrdličková, Hospodářské noviny
17. 6. 2014 14:10
Obchody zaměřené na čerstvé mořské ryby, zvěřinu, maso a sýry mají po Praze vyrůst i v dalších městech.
Nowaco Market v Havlíčkově ulici
Nowaco Market v Havlíčkově ulici | Foto: Bidvest

Praha – Přední tuzemský dodavatel mražených potravin značky Nowaco, společnost Bidvest, vzkřísil nejstarší pražské lahůdkářství U Linků. Na místě vyhlášeného podniku, který vyrostl v centru Prahy v Havlíčkově ulici už v roce 1911, společnost v úterý otevírá svou značkovou prodejnu Nowaco market.

Ačkoli Bidvest v Česku prorazil především distribucí mražené zeleniny, rybích prstů či zmrzliny Prima, na pultech nové prodejny nabídne hlavně čerstvé mořské ryby, zvěřinu, maso a sýry.

Sortimentem chce Bidvest oslovit koncové spotřebitele i přilehlé pražské hotely a restaurace, které tvoří nejpočetnější klientskou základnu Bidvestu.

I do dalších měst

„Zboží chceme prodávat z devadesáti procent přes pult a navazovat se zákazníky kontakt. Ostatně prodejna sídlí v místě, kde za první republiky sídlilo jedno z nejznámější pražských lahůdkářství. Právě na tuto tradici chceme navázat,“ řekl Hospodářským novinám generální ředitel skupiny Bidvest ČR Bohumil Volf.

Šéf společnosti se sedmimiliardovým obratem uvedl, že se Bidvest chystá otevřít ještě další značkové prodejny v městech, kde má své sklady. V letošním roce mají vyrůst další lahůdky v Kralupech nad Vltavou, následovat budou prodejny v Opavě a ve Velkém Meziříčí.

Bidvest ČR je součástí nadnárodní společnosti se sídlem v jihoafrickém Johannesburgu. V České republice i ve zbytku Evropy je největším distributorem potravin do gastronomie. 

Snaha firmy zaujmout v tuzemsku také koncového spotřebitele je evidentní. „Našim cílem je oslovit širokou veřejnost a nabídnout jí za slušné ceny potraviny, které běžně máme v našem sortimentu, ale jsou většině lidí fyzicky nedostupné,“ uvedl Volf.

Bidvest si nabídkou čerstvých ryb a dalšího zboží pojistí také přízeň hoteliérů a restaurací v centru Prahy, jimž dnes denně rozváží tento sortiment ze svých skladů v Kralupech.

Mořské ryby z Kralup

Bidvest před lety investoval desítky milionů korun do vybudování obří zpracovny mořských ryb v Kralupech nad Vltavou. Závod doplnil i o takzvaná obří vivária, kde společnost mimo jiné uchovává živé humry.

Letos chce společnost, která za rok 2013 vykázala zisk 570 milionů korun, podle Volfa investovat přes dvě stě milionů korun. Nevylučuje ani další akvizice – naposledy jí v květnu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil převzetí velkoobchodu se zeleninou Tekoo.

Humři na mopedu

Svým konceptem prodejny s čerstvými rybami a dalším zbožím společnost předběhla velkoobchodníka Makro, který nedávno ohlásil plán vybudovat do dvou let ve stejné pražské lokalitě menší obchod pod názvem Makro – Prague City Store.

I tady by se měly prodávat čerstvé potraviny s krátkou dobou trvanlivosti a prodejna by měla sloužit především restauračním zařízením, která se Makro pokouší stále intenzivněji oslovovat. „Pokud například v nějaké restauraci dojdou humři, budeme je schopni z tohoto obchodu okamžitě dopravit do restaurace, například na mopedu,“ řekl letos v dubnu bývalý generální ředitel Makra Axel Hluchy.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy