Nešetrné vysavače končí. Začíná platit nová regulace, při nákupu hlídejte sací výkon

Ondřej Souček
1. 9. 2017 14:53
Od září mohou výrobci na trh dodávat jen vysavače s příkonem maximálně do 900 wattů. Lidé proto nakupují staré modely vysavačů, které jsou stále v prodeji. Neměli by ale hledět na příkon, což je údaj o spotřebě přístroje. Účinnost vysavačů zajišťuje sací výkon.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha - Výrobci vysavačů musí ode dneška na trh dodávat už jen přístroje s příkonem nižším než 900 wattů. Začínají totiž platit nová evropská pravidla. Ta omezují také množství vypouštěného prachu, životnost hadice a motoru vysavače nebo maximální hladinu hluku přístroje.

Regulace ovlivnila chování spotřebitelů, kteří na poslední chvíli nakupují vysavače s vyšším příkonem, tedy spotřebou energie. "V poslední době jsme zaznamenali vyšší zájem o starší modely," říká mediální zástupce internetového obchodu Mall.cz Jan Řezáč. "V tuto chvíli máme v nabídce zhruba 40 procent takových modelů, tedy těch, které nové normy nesplňují," doplnil Řezáč.

Větší zájem o straší modely je vidět i u konkurenčního internetového prodejce Alza, kde v tuto chvíli všechny tři nejprodávanější modely vysavačů mají vyšší příkon, než nařizuje nová regulace.

Podle Řezáče stojí za velkou poptávkou obava z nižší účinnosti a zároveň vyšší ceny vysavačů s nižší spotřebou. Strach z toho, že šetrný vysavač nebude dostatečně účinný, je ale zbytečný.

"O účinnosti vysavačů nerozhoduje příkon, ale jejich sací výkon. Spotřebitelé by proto měli hledat přístroje se sacím výkonem nad 350 wattů, díky kterým lépe vysají," vysvětluje Andrea Čiperová z portálu Elektřina.cz.

Přestože je podle výrobců regulace přísná, dokázali se na ni včas připravit. "Všechny vysavače Eta nově vybavujeme vysoce účinnými motory o příkonu 700 až 890 W a soustředíme se hlavně na to, aby naše vysavače dosahovaly stále vysokého sacího výkonu," uvedla mluvčí společnosti Linda Michalčíková.

Vysavače s příkonem vyšším než 900 wattů, které se na trh dostaly do 1. září, ještě zákazníci stále budou moct koupit. Společnosti Mall i Eta shodně očekávají, že zásoby těchto modelů doprodají přibližně ke konci roku.

Nové nařízení Evropské komise mimo jiné také zakazuje, aby emise prachu z vysavače byly vyšší než jedno procento, zpět do vzduchu z vysavače tak může vyjít maximálně procento nasáté špíny. Luxy budou muset být tišší, maximální hladina hluku bude 80 dB. Delší dobu bude muset vydržet hadice i motor vysavače.

Jedná se o v pořadí druhou regulaci parametrů vysavačů, kterou nařídila Evropská komise. Před třemi lety výrobci museli přestat vyrábět vysavače s příkonem vyšším než 1600 wattů.

Nové parametry pro vysavače

Od roku 2014 Od 1. září 2017
Průměrná roční spotřeba pod 62 kWh/rok pod 43 kWh/rok
Příkon pod 1600 W pod 900 W
Sběr nečistot na koberci alespoň 70 % alespoň 75 %
Sběr nečistot na parketách alespoň  95 % alespoň 98 %
Množství zpětně vypuštěného prachu neregulováno maximálně 1 %
Hlučnost neregulováno pod 80 dB(A)
Životnost hadice neregulováno použitelná po 40 000 kmitech pod tlakem
Životnost motoru neregulováno alespoň 500 hodin

Zdroj: Evropská komise

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy