Konec roamingových poplatků v praxi: Češi v EU volají třikrát víc, stoupá i objem dat

ČTK ČTK
18. 7. 2017 12:25
Češi letos v červenci zatím v EU telefonují zhruba třikrát více než loni a stahují až šestkrát více dat. Z informací mobilních operátorů vyplývá, že vzrostl i telefonní provoz cizinců v Česku.
A hned to všem pošlu. (ilustrační foto)
A hned to všem pošlu. (ilustrační foto) | Foto: Shutterstock

Praha - Od poloviny letošního června museli mobilní operátoři v EU snížit ceny roamingu na úroveň vnitrostátních tarifů. Češi po zlevnění roamingových služeb telefonují třikrát více než loni a stahují až šestkrát více dat. Přesnější data budou k dispozici na konci léta.

"Nejpopulárnějšími destinacemi byly v prvních dvou prázdninových týdnech dle roamingového provozu Chorvatsko a Itálie. Tyto země díky dovoleným překonávají v letních měsících tradiční destinace Německo a Slovensko, které jsou nejčastějším cílem českých uživatelů v průběhu celého roku," uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

Občané Evropské unie, kteří přijíždí do Česka, volají dvakrát více než loni a data stahují přibližně čtyřikrát více. Počet SMS vzrostl jen mírně. Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové cenově citliví návštěvníci, tedy typicky fyzické osoby ze střední a východní části EU, využívají roamingové služby výrazně více než dosud. Naopak návštěvníci ze západní části EU nejsou na cenu tolik citliví, služby využívali již dříve a nárůst u nich není nijak zásadní.

Jednoznačným tahákem léta je podle operátorů internet. Jeho návštěvnost kontinuálně narůstá v posledních letech i bez ohledu na evropskou regulaci. To souvisí i s tím, že celkově roste počet zákazníků využívajících chytré telefony a mobilní data i v rámci ČR.

Například zákazníci O2 od začátku letošního roku přenesli v sítích chorvatských operátorů tolik gigabajtů, kolik přenesli za celý rok 2016. Rychlost prázdninových přesunů Čechů do Chorvatska je vidět i v nárůstu provozu a přenesených dat, kdy z měsíce na měsíc vzroste provoz u Jadranu téměř padesátkrát.

"Meziročně má roamingový provoz trvale vzestupnou tendenci, to znamená, že roste jak spotřeba zahraničních turistů v ČR, tak i našich zákazníků v zahraničí," podotkla Veronika Exnerová z Vodafonu.

 

Právě se děje

Další zprávy