Ceny elektroniky neklesají, i když koruna zpevňuje. Nakoupili jsme za staré ceny, hájí se obchodníci

Michal Šenk Michal Šenk
15. 8. 2017 6:11
Koruna od konce intervencí centrální banky výrazně posílila zejména vůči dolaru. Právě v něm obchody elektroniku nakupují, přesto ale ceny neklesají. Prodejci stagnaci cen obhajují tím, že zboží, které je nyní k dispozici, nakoupili ještě za "staré" ceny. Podle analytičky Raiffeisenbank Horské se obchodníci mohou mimo jiné "hojit" za období po skokovém oslabení koruny v roce 2013.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Ceny elektroniky neklesají. A to i přes to, že koruna vůči dolaru, v němž zpravidla e-shopy a kamenné prodejny zboží nakupují, letos posílila o více než deset procent.

"Průměrná cena objednávek v kategorii elektronika se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Žádný pohyb cen jsme v souvislosti s koncem intervencí centrální banky vůči koruně nezaznamenali," říká ředitel nákupního rádce Heureka.cz Tomáš Braveman.

Podle obchodního ředitele e-shopu s elektronikou CZC.cz Tomáše Pilského jsou koncové ceny přímo závislé na nákupních cenách od distributorů, kteří však nakupují velké objemy zboží zpravidla na kvartální bázi.

"Elektronika v nabídkách obchodů tak prozatím výrazněji neklesla, protože byla jednoduše vyrobena a nakoupena za staré ceny," říká Pilský.

Podobně argumentují i další prodejci. "Vliv ukončení devizových intervencí, a tedy posílení koruny se do koncových cen pro zákazníky promítne s určitým zpožděním. Nicméně v některých kategoriích, jako jsou externí disky či paměti, už ke zlevnění došlo," upozorňuje mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Podle ředitele nákupu v Datartu Tomáše Balíka pak mohou být pomalejší úpravy cen u distributorů způsobeny také tím, že distributoři mají dlouhodobě zafixovaný kurz, kterým se pojišťují proti jeho výkyvům. "O Vánocích by mohlo být levněji v průměru v řádu stokorun," soudí Balík.

Jedním z dalších důvodů pak může být i to, že si obchodníci s elektronikou vyrovnávají ztráty po skokovém posílení koruny na konci roku 2013, kdy Česká národní banka začala vůči koruně intervenovat.

"Tehdy nemohli tak výrazně zdražit, protože klesala ochota lidí utrácet kvůli obecně slabší poptávce v celé ekonomice. Nyní je ochota lidí utrácet obrovská, a proto si i obchodníci mohou dovolit zlevňovat pomaleji," pozoruje analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Stačí ale, aby zlevnil první, a ostatní se budou muset přizpůsobit," dodává.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy