Ceny elektroniky neklesají, i když koruna zpevňuje. Nakoupili jsme za staré ceny, hájí se obchodníci

Michal Šenk Michal Šenk
15. 8. 2017 6:11
Koruna od konce intervencí centrální banky výrazně posílila zejména vůči dolaru. Právě v něm obchody elektroniku nakupují, přesto ale ceny neklesají. Prodejci stagnaci cen obhajují tím, že zboží, které je nyní k dispozici, nakoupili ještě za "staré" ceny. Podle analytičky Raiffeisenbank Horské se obchodníci mohou mimo jiné "hojit" za období po skokovém oslabení koruny v roce 2013.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

Praha - Ceny elektroniky neklesají. A to i přes to, že koruna vůči dolaru, v němž zpravidla e-shopy a kamenné prodejny zboží nakupují, letos posílila o více než deset procent.

"Průměrná cena objednávek v kategorii elektronika se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Žádný pohyb cen jsme v souvislosti s koncem intervencí centrální banky vůči koruně nezaznamenali," říká ředitel nákupního rádce Heureka.cz Tomáš Braveman.

Podle obchodního ředitele e-shopu s elektronikou CZC.cz Tomáše Pilského jsou koncové ceny přímo závislé na nákupních cenách od distributorů, kteří však nakupují velké objemy zboží zpravidla na kvartální bázi.

"Elektronika v nabídkách obchodů tak prozatím výrazněji neklesla, protože byla jednoduše vyrobena a nakoupena za staré ceny," říká Pilský.

Podobně argumentují i další prodejci. "Vliv ukončení devizových intervencí, a tedy posílení koruny se do koncových cen pro zákazníky promítne s určitým zpožděním. Nicméně v některých kategoriích, jako jsou externí disky či paměti, už ke zlevnění došlo," upozorňuje mluvčí Alzy Patricie Šedivá.

Podle ředitele nákupu v Datartu Tomáše Balíka pak mohou být pomalejší úpravy cen u distributorů způsobeny také tím, že distributoři mají dlouhodobě zafixovaný kurz, kterým se pojišťují proti jeho výkyvům. "O Vánocích by mohlo být levněji v průměru v řádu stokorun," soudí Balík.

Jedním z dalších důvodů pak může být i to, že si obchodníci s elektronikou vyrovnávají ztráty po skokovém posílení koruny na konci roku 2013, kdy Česká národní banka začala vůči koruně intervenovat.

"Tehdy nemohli tak výrazně zdražit, protože klesala ochota lidí utrácet kvůli obecně slabší poptávce v celé ekonomice. Nyní je ochota lidí utrácet obrovská, a proto si i obchodníci mohou dovolit zlevňovat pomaleji," pozoruje analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Stačí ale, aby zlevnil první, a ostatní se budou muset přizpůsobit," dodává.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy