Nejistý osud znojemských nakládaček. Závod na Moravě řeší konec, kvůli drahé výrobě

Aneta Řezníčková Dan Poláček Aneta Řezníčková, Dan Poláček
23. 3. 2023 6:56
Výroba tradičních kyselých okurek má v Česku problémy. Důvodem jsou - podobně jako napříč celým potravinářským sektorem - současné vysoké náklady a na ně navázané ztráty. Norská společnost Orkla, která výrobu okurek vlastní, proto plánuje uzavřít výrobnu v Bzenci, jejíž historie sahá až do 19. století. Zákazníci by podle ní přesto o populární "nakládačky" přijít neměli.
Potravinářská společnost Hamé a její láhve s nakládanými okurkami Znojmia. Snímek z roku 2017
Potravinářská společnost Hamé a její láhve s nakládanými okurkami Znojmia. Snímek z roku 2017 | Foto: ČTK

Norská společnost Orkla, která v Česku vlastní například značky Vitana, Hamé, Znojmia nebo Otma, plánuje v tuzemsku uzavření hned dvou závodů. Začátkem března o situaci informoval Deník N, pro Aktuálně.cz ji následně potvrdil mluvčí Orkla Foods Česko a Slovensko Martin Frýdl.

V Česku se konkrétně jedná o závody Pika Bzenec, kde se tradiční nakládané okurky pod ochrannou značkou Znojmia vyrábějí, a dále Agrimex Vestec. Na Slovensku pak o Doma Prešov, kde společnost vyrábí majonézy, tatarské omáčky a dresinky.

"U některých provozů bohužel kombinace vysokých výrobních nákladů a nízkých marží znamená ztrátovost. Restrukturalizace je tedy nutná, aby společnost byla konkurenceschopná a mohla investovat do dalšího rozvoje," upřesnil Frýdl pro Aktuálně.cz.

Podle poslední účetní uzávěrky dosáhl koncern Orkla v Česku v roce 2021 obratu přes šest miliard korun, zisk před zdaněním se dostal na 557 milionů korun. Loni firma čelila rostoucím nákladům za energie i suroviny. Zároveň po invazi na Ukrajinu opustila ruský trh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy