Je čerstvé lepší než trvanlivé? Experti porovnali chuť a kvalitu 25 vzorků mléka

Ekonomika Ekonomika
20. 6. 2020 21:28
Trvanlivé mléko je podobně kvalitní jako to čerstvé. Ukázal to nový test spotřebitelského časopisu dTest na 25 vzorcích obou typů mléka. Nejvíce se lišila mikrobiologická čistota. Výsledky pohledového a chuťového hodnocení potvrdily, že čerstvé mléko o něco lépe chutná. V ostatních chemických analýzách si ovšem obě skupiny vedly s ohledem na nejistotu měření v podstatě shodně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Časopis dTest prověřil 15 čerstvých a 10 trvanlivých polotučných mlék českého, slovenského a chorvatského původu. Kromě běžných mlék a privátních značek byla zastoupena i dvě označená jako "bio".

"Test jsme odstartovali měřením tučnosti. Legislativa trvá na tučnosti minimálně 1,50 procenta s přesností na setiny. Polovina mlék však zůstala předepsanému minimu pár setinek dlužna a hodnotu 1,50 procenta a více jsme zjistili jen u 12 z 25 vzorků," uvádí šéfredaktorka Hana Hoffmannová.

Nejnižší tučnost laboratoř zaznamenala u slovenského výrobku Tami Tatranské Bio mlieko.

Pokud jde o bílkoviny, požadavkům nařízení, které obsah bílkovin v mléce stanoví, všechny vzorky vyhověly. Nejvyšší koncentrací proteinu se mohlo pochlubit trvanlivé Tesco Mléko UHT polotučné.

Experti dále hodnotili vzhled, konzistenci, chuť a vůni. "Zaměřili se na jakékoliv známky nešetrného ošetření, mléčné usazeniny na dně a vady v konzistenci. Pátrali i po nežádoucí nahořklé, slané, trpké a sýrovité chuti. Všechna mléka před přísnými požadavky obstála," uvádí zpráva dTestu.

Nejlepší čerstvá mléka udělala v testování lepší dojem než to nejlepší trvanlivé - čerstvá mléka odcházela průměrně s 84 procenty, trvanlivá s 83 procenty.

"Odhalení nejvýraznějších rozdílů mezi čerstvým a trvanlivým mlékem jsme si slibovali od mikrobiologického rozboru. Je třeba upřesnit, že i mléko nabízené jako čerstvé prochází tepelným ošetřením, které v něm likviduje drtivou většinu živých mikroorganismů. U trvanlivého mléka se však používá ještě důkladnější zákrok," vysvětluje Hoffmannová.

U nadojeného syrového mléka se celkový počet mikrobů v mililitru může pohybovat až okolo 50 tisíc organismů. "U námi testovaných vzorků trvanlivého mléka jsme ve všech případech zjistili čistou nulu. U čerstvých mlék se pak shodně objevila hodnota menší než 10. I takto malé osídlení, přestože je zcela neškodné, má velké důsledky - zatímco trvanlivé mléko vydrží i několik měsíců, čerstvé jen asi 20 dní," dodává šéfredaktorka k výsledkům.

Ani v obsahu vápníku se testovaná mléka příliš neodchýlila. Nejnižší hladinu dTest zjistil u trvanlivého mléka značky Madeta, nejbohatší na vápník bylo čerstvé mléko Milkin.

 

Právě se děje

Další zprávy