Marks & Spencer končí v Česku s chlazeným zbožím. Kvůli brexitu ho nahradí mraženým

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
7. 4. 2021 16:39
Britský řetězec Marks & Spencer v Česku zcela nahradí chlazené zboží mraženým. Mražená nabídka se zdvojnásobí. Důvodem je podle firmy "nárůst zájmu zákazníků o mražené zboží" a také "výzvy při dodávkách čerstvých potravin". Řetězec, který kvůli brexitu v minulých měsících na svých prodejnách řešil prázdné pulty s řadou potravin, to ve středu uvedl ve svém tiskovém prohlášení.

"K obměněné nabídce potravin, kterou dnes oznamujeme, nás vedla významná poptávka zákazníků po našem mraženém sortimentu, zaznamenaná od začátku pandemie, společně s probíhajícími výzvami, kterým jsme čelili při dodávkách čerstvých potravin," uvedl regionální manažer Stephen Smy.

"Po opětovném otevření prodejen budeme moci s jistotou nabídnout úroveň služeb, kterou od nás zákazníci očekávají, a expandovat do rychle rostoucí oblasti trhu s potravinami," dodal.

Marks & Spencer během pandemie koronaviru v Česku kvůli vládním omezením provozoval jen oddělení potravin ve čtyřech pražských nákupních centrech a také v prodejně na Václavském náměstí.

On-line deník Aktuálně.cz nicméně právě v poslední zmíněné pobočce v lednu upozornil na značně prořídlou nabídku v oddělení čerstvých potravin.

Pulty byly doplněny buď potravinami českého původu, jako jsou vejce či brambory, nebo je zakrývaly panely s omluvou. "Je nám líto, že některé z vašich oblíbených potravin nejsou dostupné. Tato situace nastala kvůli nové UK/EU importní legislativě. Usilovně pracujeme na tom, aby se chybějící produkty brzy vrátily do nabídky," uvedla na nich firma.

V polovině ledna se pak Marks & Spencer rozhodl dočasně uzavřít své prodejny zcela. Oblečení a potraviny je tak možné nakoupit pouze na e-shopu. Vedení společnosti v Londýně na dotazy on-line deníku Aktuálně.cz ohledně dostupnosti některých produktů v Česku nereagovalo.

Řetězec přitom počátkem roku varoval, že dohoda o uspořádání vztahů mezi Británií a Evropskou unií bude mít na prodej v jejích obchodech v EU výrazný dopad, protože další papírování způsobí zpoždění dodávek. Za zranitelné podnik označil své obchody v Česku, ale také v Irsku nebo ve Francii.

Brexit zasáhl i další britský řetězec

Na mražené potraviny se již v Česku zaměřuje další britský řetězec - Iceland. I ten ovšem po brexitu řešil výpadky u některých chlazených výrobků. 

Marketingová ředitelka Icelandu Daniela Vlnová v lednu připustila, že procesy související s brexitem jsou administrativně velmi náročné.

"Děláme maximum pro to, aby se to našich zákazníků nedotklo. Sortiment projde určitou obměnou, ale ta je u nás prováděna v pravidelných intervalech a nebude nijak výrazná. Naprostá většina oblíbených produktů, nejen z Velké Británie, v naší nabídce nadále zůstává," řekla Vlnová začátkem roku.

 

Právě se děje

Další zprávy