Kontroly prodeje potravin přes internet posílí, plánuje inspekce. Našla i falšovaný kebab

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
20. 10. 2016 13:00
Dvě pětiny prodejců potravin přes internet porušily právní předpisy, kontroly proto budou intenzivnější. V tomto týdnu například inspekce oznámila, že zjistila dva případy klamání spotřebitele u pokrmů nabízených pražskou restaurací Kebab Atlas Montes.
Foto: Shutterstock

Brno Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) plánuje intenzivnější kontroly prodeje potravin přes internet. Dosavadní výsledky ukazují, že prodejci mají problémy s dodržováním právních předpisů. Přes 41 procent letošních kontrol skončilo s hodnocením nevyhovující. Pochybení se týkala potravin samotných nebo jejich označení na internetu.

"Klasickým příkladem problematické komodity jsou doplňky stravy, případně čajové směsi, koření, tam zjišťujeme problémy velmi závažného rázu," řekl novinářům ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

Kontrole takzvaného vzdáleného prodeje se inspekce věnuje téměř deset let. Od roku 2013 mají inspektoráty vybavení pro anonymní nákup. Prodejce tak nemůže rozeznat inspektorův počítač.

Mezi nejčastější pochybení patří absence povinných údajů o potravině, uvádění nepovolených výživových a léčebných tvrzení, případně prodej doplňků stravy s nepovolenými látkami. K nejčastěji kontrolovaným komoditám dosud patřily doplňky stravy, lihoviny, víno, cukrářské výrobky a čaje.

Spotřebitel na internetu disponuje stejnou mírou ochrany jako zákazník v kamenném obchodě. Počet online prodejců potravin registrovaných u SZPI meziročně stoupá o 100 až 200 procent. Nyní jich inspekce registruje 897, Klanica očekává další masivní rozvoj.

V tomto týdnu například inspekce oznámila, že zjistila dva případy klamání spotřebitele u pokrmů nabízených pražskou restaurací Kebab Atlas Montes v Koněvově ulici, která inzerovala svoji nabídku prostřednictvím portálu DámeJídlo.cz.

„Telecí maso, které mělo být podle názvu dvou pokrmů zastoupeno především, bylo obsaženo v pouhých 15 procentech kebabu,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zbytek tvořily jiné druhy masa, telecí tuk a další látky.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy