Kontroly prodeje potravin přes internet posílí, plánuje inspekce. Našla i falšovaný kebab

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
20. 10. 2016 13:00
Dvě pětiny prodejců potravin přes internet porušily právní předpisy, kontroly proto budou intenzivnější. V tomto týdnu například inspekce oznámila, že zjistila dva případy klamání spotřebitele u pokrmů nabízených pražskou restaurací Kebab Atlas Montes.
Foto: Shutterstock

Brno Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) plánuje intenzivnější kontroly prodeje potravin přes internet. Dosavadní výsledky ukazují, že prodejci mají problémy s dodržováním právních předpisů. Přes 41 procent letošních kontrol skončilo s hodnocením nevyhovující. Pochybení se týkala potravin samotných nebo jejich označení na internetu.

"Klasickým příkladem problematické komodity jsou doplňky stravy, případně čajové směsi, koření, tam zjišťujeme problémy velmi závažného rázu," řekl novinářům ústřední ředitel inspekce Martin Klanica.

Kontrole takzvaného vzdáleného prodeje se inspekce věnuje téměř deset let. Od roku 2013 mají inspektoráty vybavení pro anonymní nákup. Prodejce tak nemůže rozeznat inspektorův počítač.

Mezi nejčastější pochybení patří absence povinných údajů o potravině, uvádění nepovolených výživových a léčebných tvrzení, případně prodej doplňků stravy s nepovolenými látkami. K nejčastěji kontrolovaným komoditám dosud patřily doplňky stravy, lihoviny, víno, cukrářské výrobky a čaje.

Spotřebitel na internetu disponuje stejnou mírou ochrany jako zákazník v kamenném obchodě. Počet online prodejců potravin registrovaných u SZPI meziročně stoupá o 100 až 200 procent. Nyní jich inspekce registruje 897, Klanica očekává další masivní rozvoj.

V tomto týdnu například inspekce oznámila, že zjistila dva případy klamání spotřebitele u pokrmů nabízených pražskou restaurací Kebab Atlas Montes v Koněvově ulici, která inzerovala svoji nabídku prostřednictvím portálu DámeJídlo.cz.

„Telecí maso, které mělo být podle názvu dvou pokrmů zastoupeno především, bylo obsaženo v pouhých 15 procentech kebabu,“ uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Zbytek tvořily jiné druhy masa, telecí tuk a další látky.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy