Češi kupují pátý nejlevnější chléb v EU. Spotřeba výrazně klesla, pekaři nemají šanci investovat

Ekonomika Ekonomika
17. 10. 2016 11:36
Český spotřebitel loni utratil za chléb v průměru necelých tisíc korun. Spotřeba se po dlouholetém poklesu v posledních letech ustálila na úrovni 40 kilogramů na osobu ročně.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock.cz

Praha – Cena chleba v českých obchodech je pátá nejnižší v Evropské unii. Kilogram mohou nyní spotřebitelé koupit v průměru za necelých 22 korun. Nejlevnější (zhruba o polovinu) je v Bulharsku, před Česko se pak dostaly už jen Rumunsko, Maďarsko a Litva.

Vyplývá to z údajů Eurostatu, na něž u příležitosti Světového dne chleba upozornil český Svaz pekařů. Naopak nejdražší chléb mají v Rakousku, Itálii a Finsku, z nečlenských zemí EU jsou vysoké ceny v Norsku a jednoznačně nejvyšší pak na Islandu.

Cena chleba v Evropě (klikněte pro zvětšení)
Cena chleba v Evropě (klikněte pro zvětšení) | Foto: Eurostat, Svaz pekařů ČR

Velkoobchodní cena, za kterou dodávají pekárny chleba do obchodů, v Česku od roku 2008 klesá a pekaři tvrdí, že neodpovídá jeho skutečné hodnotě. Podle Českého statistického úřadu byla v roce 2008 výrobní cena jednoho kilogramu chleba 16,80 korun, letos v srpnu už jen 14,94 korun.

"Nízká cena neumožňuje pekařům investovat do rozvoje, řádně odměňovat své zaměstnance, řemeslo ztrácí atraktivitu pro mládež," říká předseda Svazu pekařů Jaromír Dřízal. Pekaři proto apelují na obchodní řetězce, aby mezi sebou nesoutěžily ve snižování cen základních pekařských výrobků, ale kvalitou chleba či pečiva a komfortem nákupu.

Český spotřebitel loni utratil za chléb v průměru necelých tisíc korun. Spotřeba se po dlouholetém poklesu v posledních letech ustálila na úrovni 40 kilogramů na osobu ročně. V roce 1960 přitom průměrný Čech spotřeboval více než dvojnásobek chleba (téměř 90 kilogramů) a ještě v roce 1990 se spotřeba pohybovala kolem 55 procent.

Vývoj spotřeby pečiva v Česku (klikněte pro zvětšení)
Vývoj spotřeby pečiva v Česku (klikněte pro zvětšení) | Foto: Svaz pekařů

Podle Dřízala postupně nahradily chléb v jídelníčku jiné druhy pečiva, ale také těstoviny, potraviny z fastfoodů či automatů. Opačným směrem šla po roce 1990 spotřeba pšeničného pečiva. Nabídka chleba je přitom široká – v Česku dnes vyrábí chléb přes 700 klasických pekáren, každý den vyprodukují okolo jednoho milionu kusů.

S rostoucí kupní silou se spotřebitelé začínají orientovat na speciální a dražší druhy chleba. Nejoblíbenější však stále zůstává klasický pšeničnožitný Konzumní chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava. "Nekupují se velké bochníky chleba, ale jejich dělené části. Téměř třetinu chlebového sortimentu však dnes tvoří speciální druhy, celozrnné a vícezrnné chleby,“ upřesňuje Dřízal. Lidé také více začínají nakupovat regionální výrobky od lokálních pekařů.

Podle agentury GfK Czech jsou pekařské výrobky třetí největší kategorií čerstvých potravin v nákupním košíku českých domácností s podílem 17 procent. Prodej chleba roste zejména v malých a specializovaných prodejnách, které tvoří již 44 procent celkového prodeje.

Pro 30 procent populace je při nákupu motivující informace, zda se jedná o čerstvý výrobek, či dopečený ze zmrazeného polotovaru.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy