Obdivovatel čínského státního kapitalismu
Bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář dostal v PPF v roce 2013 na starost mezinárodní vztahy se zaměřením na asijské trhy. V knize zajímavě popisuje tehdejší politickou situaci v Rusku, vztahy s českými politiky i podmínky, za kterých se v zemi Kellnerovi dařilo provozovat svůj byznys. "Myslím, že úspěch PPF v Rusku spočíval do jisté míry v tom, že se nesnažili Rusy předělávat, neříkali jim, jak to mají dělat," říká například v rozhovoru Kolář.
Dlouholetý diplomat rovněž popisuje jednání o rozjezdu Home Creditu v Číně i vysvětlovací strategii, která měla Číňanům místo tehdy rozšířené lichvy přinést na trh oficiální úvěry podle jasně stanovených pravidel. Kolář přitom v rozhovoru opakovaně zdůrazňuje svůj rozkol ve vyjednávací strategii s Jaroslavem Tvrdíkem, bývalým členem představenstva čínské skupiny CITIC Europe.
"Několikrát jsem se s ním dostal do sporu, které se řešily v nejvyšším vedení. Odmítal jsem to, varoval jsem, že to nedopadne dobře a že to je ponižující. A že tato cesta není hodná PPF," popisuje Tvrdíkovu cestu přes Komunistickou stranu Číny a čínskou státní televizi. "V Číně byl velmi často, pil s nimi, vytvářel sociální vazby, které jsem považoval za nemravné nebo nedůstojné," dodává s tím, že spor o koncepci nakonec prohrál, protože Tvrdík dokázal přinést rychlejší výsledky.
Zajímavou částí rozhovoru je nakonec i zmínka o Kellnerově vztahu k exprezidentovi Václavu Klausovi, nebo o tom, jak se Kellner ve výroční zprávě PPF za rok 2018 přihlásil ke konzervatismu. Kolář přitom tento krok označuje za lež a prvoplánovost.
"Myslím si, že Kellner opravdu nebyl demokrat ve své podstatě, vůbec. Jeho spíš fascinoval čínský státní kapitalismus. A fascinovalo ho, že se rozhoduje centrálně, rychle a bez komplikací," dodává Kolář.