Albert - pokuta od SZPI
Pokutu 1 125 000 Kč dostala společnost Ahold Czech Republic, provozující řetězec Albert. Jednalo se o více porušení zákona v několika prodejnách, z nichž jeden výrazně vyniká:
Plzeň, Koterovská, duben 2015: nevyhovující ovoce a zelenina - mandarinky (33,3 % a 12,5 % plodů hodnoceného vzorku s plísní), rajčata cherry (19,6 % plodů vzorku s plísní), blumy (38,5 % plodů s plísní a hnilobou, zkvašené), jablka (6,7 % s hnilobou), řepa (100 % hmotnosti vzorku - plody měkké, houbovité), mrkev (28 % s houbovými chorobami - černé a hnědé skvrny), křen (43,5 % počtu kořenů hodnoceného vzorku s plísní), cibule (silně naklíčené, značně měkké), kaštany (45,2 % hmotnosti s plísní a 54,8 % kaštanů tvrdých, nevhodných ke spotřebě), kokosový ořech (100 % s plísní uvnitř jádra). Kaštany, mandarinky a pomeranče neoznačeny zemí původu.
O tři týdny později zjistila kontrola ve stejné prodejně opět značné množství nevyhovujícího ovoce a zeleniny - mimo jiné 22 % mandarinek s plísní, 46 % hroznového vína s hnilobou, 60 % blum měkkých s hnilobou či zápachem po kvašení, třetina mrkve s houbovými chorobami, 80 % hlávkového salátu zvadlého, nečerstvého vzhledu, spodní listy s hnilobou.
Podobné nedostatky zjistila kontrola ve stejné prodejně i v srpnu 2015. Například: hrozno bílé (75 % hmotnosti hodnocené šarže s plísní), paprika (64,6% plodů s plísní na stopce, 7,5% s hnilobou a 36,1 % plodů silně svrasklých, nečerstvého vzhledu), ananas (100 % s plísní), ředkvičky (100 % silně otlačených s hnilobou), pažitka (100 % hmotnosti s plísní), třešně (60 % plodů s plísní a hnilobou) a tak dále. Dále nebyla označena země původu u téměř deseti druhů ovoce či zeleniny.
Ve stejné prodejně zjistila kontrola silný nános prachu a další znečistění v úseku ovoce a zeleniny. Zásobník na mýdlo v zázemí (příprava čerstvého ovoce a zeleniny) byl prázdný, nebylo tak zajištěno hygienické mytí rukou. Po třech týdnech kontrola zjistila, že mýdlo stále chybí, stejně jako nebyly napraveny další hygienické nedostatky. V srpnu 2015 pak našla další nedostatky při přípravě ovoce a zeleniny.
Sýry a uzeniny, které mají být skladovány do pěti stupňů Celsia, uchovávala stejná prodejna v teplotách zhruba od 10 do 22 stupňů. Dva druhy sýru a klobása navíc měly prošlé datum použitelnosti o jeden den.