Inspekce znovu testovala konzervy z Lidlu. Masa v nich bylo opět méně, než slibovaly

on on
Aktualizováno 26. 3. 2019 13:17
Dva případy klamání spotřebitele o obsahu masa v konzervě zjistili inspektoři SZPI při kontrole masných výrobků v prodejně Lidl v Hradci Králové v ulici Na Okrouhlíku.
Foto: SZPI

U masného výrobku od firmy Pamapol z Polska testy ukázaly nižší obsah masa, než sliboval obal výrobku.

Foto: SZPI

Konkrétně se jednalo o výrobky Pikok Kuřecí maso a Pikok Chalupářské vepřové maso. Kuřecí mělo obsahovat 80 procent masa, podle testu však maso tvořilo jen 72,1 procenta. U Chalupářského hovězího obal sliboval 89 procent masa, analýza ovšem potvrdila pouze 78,9 procenta.

Inspektoři prodejci uložili, aby šarže stáhl z prodeje a navíc provedl analýzu obsahu masa v akreditovaných laboratořích u pěti dalších dodaných šarží stejného výrobku na vlastní náklady. SZPI zároveň zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Řetězec Lidl podle slov mluvčí Zuzany Holé výrobky stáhl z prodeje a celou věc řeší s dodavatelem. "K  výrobku Pikok Chalupářské vepřové maso s datem minimální trvanlivosti 20.12.2020, číslo šarže: L: 17660 máme od dodavatele k dispozici protokol z laboratorních testů, podle kterého je obsah masa v pořádku," dodala Holá.

Není to poprvé, co Lidl nabízel výrobky z Polska, které obsahovaly méně masa, než bylo uvedeno na obalu. Stejný produkt nabízel loni, lákal na něj dokonce ve svých letácích. Konzervy obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než výrobce sliboval. Ještě předtím výrobek od stejného výrobce nabízel Penny Market. Také tehdy analýza objevila jiné hodnoty než výrobek sliboval.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Jaderný program KLDR může zavřít dveře k jednání o míru, varovaly USA

Severokorejský program raketových testů je kontraproduktivní a může zavřít dveře k jednání o míru. Na schůzi Rady bezpečnosti OSN to ve středu v New Yorku prohlásila stálá představitelka USA Kelly Craftová. Spojené státy jsou podle ní připraveny "projevit pružnost" a souběžně s KLDR jsou odhodlány podniknout konkrétní kroky k dohodě.

Washington věří, že Pchjongjang zastaví další nepřátelství, zdrží se hrozeb a zapojí se do hledání cesty k dohodě. Pokud ne, budou Spojené státy podle toho jednat, řekla Craftová. 

Čínský zástupce Čang Ťün nicméně označil za zcela nezbytné, aby Rada bezpečnosti uvolnila sankce, které na KLDR uvalila po raketových a jaderných testech Pchjongjangu. To by podle něj vedlo k "dramatickému zvratu" zatím bezvýchodné situace.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy