Inspekce znovu testovala konzervy z Lidlu. Masa v nich bylo opět méně, než slibovaly

on on
Aktualizováno 26. 3. 2019 13:17
Dva případy klamání spotřebitele o obsahu masa v konzervě zjistili inspektoři SZPI při kontrole masných výrobků v prodejně Lidl v Hradci Králové v ulici Na Okrouhlíku.
Foto: SZPI

U masného výrobku od firmy Pamapol z Polska testy ukázaly nižší obsah masa, než sliboval obal výrobku.

Foto: SZPI

Konkrétně se jednalo o výrobky Pikok Kuřecí maso a Pikok Chalupářské vepřové maso. Kuřecí mělo obsahovat 80 procent masa, podle testu však maso tvořilo jen 72,1 procenta. U Chalupářského hovězího obal sliboval 89 procent masa, analýza ovšem potvrdila pouze 78,9 procenta.

Inspektoři prodejci uložili, aby šarže stáhl z prodeje a navíc provedl analýzu obsahu masa v akreditovaných laboratořích u pěti dalších dodaných šarží stejného výrobku na vlastní náklady. SZPI zároveň zahájí správní řízení o uložení pokuty.

Řetězec Lidl podle slov mluvčí Zuzany Holé výrobky stáhl z prodeje a celou věc řeší s dodavatelem. "K  výrobku Pikok Chalupářské vepřové maso s datem minimální trvanlivosti 20.12.2020, číslo šarže: L: 17660 máme od dodavatele k dispozici protokol z laboratorních testů, podle kterého je obsah masa v pořádku," dodala Holá.

Není to poprvé, co Lidl nabízel výrobky z Polska, které obsahovaly méně masa, než bylo uvedeno na obalu. Stejný produkt nabízel loni, lákal na něj dokonce ve svých letácích. Konzervy obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než výrobce sliboval. Ještě předtím výrobek od stejného výrobce nabízel Penny Market. Také tehdy analýza objevila jiné hodnoty než výrobek sliboval.

 

Právě se děje

před 43 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 1 hodinou

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy