Lidl lákal na konzervy, kterým chyběla až čtvrtina masa. Polský výrobce falšoval už podruhé

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 30. 4. 2018 14:23
Podobně ošizené konzervy z Polska odhalili potravinoví inspektoři už na začátku dubna v Penny Marketu.
Foto: SZPI

Praha - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v síti Lidlu falšované konzervy. Masné výrobky od polského výrobce Pamapol obsahovaly až o čtvrtinu méně masa, než měly uvedeno na obalu. Řetězec se na zboží s velkým obsahem masa snažil nalákat lidi v dubnovém letáku. 

Foto: SZPI

Pět šarží dvou různých výrobků obsahovaly podle výsledku z laboratoře od 16 do 24,2 procenta méně masa, než samy deklarovaly. "Uvedením nepravdivé informace výrobce klamal spotřebitele ohledně skutečného složení potraviny," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Stejný výrobce byl při falšování potravin chycen inspektory už na začátku dubna v Penny Marketu, kdy šidil konzervy pod značkou Sýpka Šlechtická. 

Inspekce nařídila společnosti Lidl, aby závadné šarže neprodleně stáhl z celé tržní sítě a zároveň všechny šarže výrobků Pikok Chalupářské vepřové maso a Pikok Sedlácké vepřové maso a podobné vepřové výrobky od tohoto výrobce vždy před uvedením na trh sám ověřil v akreditované laboratoři, aby nemohlo docházet k šizení zákazníků.

"Prodejce je rovněž povinen prověřit ostatní šarže předmětných potravin z hlediska obsahu masa, které se již nachází v tržní síti," dodal Kopřiva. Kontroloři zahájili s prodejcem správní řízení a vloží informaci o závadných šaržích do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Lidl již všechny šarže z prodeje stáhl. "Tímto se také omlouváme našim zákazníkům, pokud zmíněné výrobky zakoupili, mohou je samozřejmě vrátit v kterékoliv prodejně Lidlu a dostanou peníze zpět," uvedla mluvčí společnosti Zuzana Holá.

Ošizené masové konzervy
Výrobek/Objem/Číslo šarže/DMT* Deklarovaný objem masa Skutečný objem masa  Procentní rozdíl
Pikok Chalupářské vepřové maso/300 g/L 1576/07.02.2020 89 % 67,5 % -24,2 %
Pikok Chalupářské vepřové maso/300 g/L 13586/19.09.2019 89 % 75 % -16 %
Pikok Sedlácké vepřové maso/300 g/L 3301/15.03.2020 76,7 % vepřové maso, 10% vepřová kýta (celkem 86,7 %) 69,2 % -20,2 %
Pikok Sedlácké vepřové maso/300 g/L 13326/14.09.2019 76,7 % vepřové maso, 10 % vepřová kýta (celkem 86,7 %) 72,3 % -16,6 %
Pikok Sedlácké vepřové maso/300 g/L 3301/27.11.2019 76,7 % vepřové maso, 10% vepřová kýta (celkem 86,7 %) 70 % -19,2 %
Zdroj: SZPI, Poznámka * DMT = datum minimální trvanlivosti (Po ukončení data minimální trvanlivosti výrobce nezaručuje chuťové a výživové kvality výrobku, produkt jde ale dále konzumovat)

Lidlu hrozí až 50milionová pokuta. Tak vysokou sankci však SZPI neukládá. Výše pokuty se odvíjí od několika kritérií, například od toho, jak moc společnost výrobek šidila, jaké množství ho vyrobila, zda to bylo jeho první provinění a kolik lidí bylo klamavým zbožím ošizeno.

Potravinářská inspekce zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení pokuty. SZPI zároveň vloží informaci o závadných šaržích do evropského systému pro boj s falšovanými potravinami AACS.

Polský výrobce následně sdělil, že je zjištěními SZPI v Lidlu i v Penny Marketu překvapen. "Je nám velice líto, že spotřebitelé v České republice čelí této nepříjemné situaci ohledně našich výrobků. V současné době aktivně spolupracujeme s Lidlem a Penny Marketem na řešení situace, což zahrnuje rovněž otevřenou komunikaci se SZPI. Naším hlavním cílem je dodávat na trh kvalitní výrobky," uvedl Tomáš Cafourek za společnost Pamapol.

Společnost podle něj 5. dubna zahájila interní vyšetřování možných příčin problému. "V tuto chvíli máme určitou hypotézu a jsme připraveni transparentně sdílet s veřejností konečné výsledky tohoto šetření," dodal Cafourek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 6 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy