Kontroloři nevpustili do Česka zásilku s čajem z Číny. Limit pesticidů překračoval stodvacetkrát

Ekonomika Ekonomika
20. 6. 2018 11:43
Potravinářská inspekce rozhodla o likvidaci dodávky zeleného čaje z Číny. Čaj obsahoval nadlimitní množství pesticidů.
Čaj s překročeným limitem pesticidů
Čaj s překročeným limitem pesticidů | Foto: SZPI

Praha - V rámci kontrol na Letišti Václava Havla v Praze dnes inspektoři ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně odebrali vzorky z dodávky čínského čaje.

Analýza potvrdila přítomnost různých druhů pesticidů. V případě pesticidu Tolfenpyrad je limit 0,01 miligramu na kilogram čaje. Zadržená zásilka obsahovala 1,2 miligramu pesticidu na kilogram čaje.

SZPI poté nařídila čaj v celkovém množství 38 a půl kilogramu zlikvidovat. Dodavatelem je společnost Guangzhou City Liwan District Longwan Wang Tea Line z Číny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy