Brno - Více nevyhovujících vzorků burčáku než v dřívějších letech odhalily loni na podzim kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Inspektoři zkontrolovali 458 míst, tedy výrobců a prodejců, a v 51 případech přistoupili k odběru vzorku. Laboratorní rozbor potvrdil pochybení u sedmi z nich.
Některé nevyhověly ve více hodnocených parametrech, uvedl mluvčí SZPI Radoslav Pospíchal. S výsledky přichází až nyní, protože laboratorní analýza trvá u burčáku několik týdnů.
Kontroly se dělaly zejména na místech, které nevyhověly požadavkům v minulých letech, nebo na těch, na něž upozornili spotřebitelé.
Do nevyhovujících vzorků přidával výrobce či prodejce vodu, v jednom případě tvořila čtvrtinu objemu. Dále se v burčáku objevil líh z přidaného cukru, syntetická barviva, u některých vzorků byl nedeklarovaný oxid siřičitý.
Někteří prodejci také chybně označili nápoj, protože burčák se může jmenovat jen ten, který je vyrobený z českých hroznů. Nápoj ze zahraničních hroznů musí nést název částečně zkvašený hroznový mošt.
Vodu a etanol přidával výrobce Pavel Košulič z Hustopečí, syntetická barviva navíc Miroslav Andráš z Jaroměřic nad Rokytnou. Pouze syntetické barvivo přidal Karel Reichman z Velkých Pavlovic. Nedeklarovaný oxid siřičitý byl v burčáku od výrobců z Kernu z Březí u Mikulova, od Vinařství Král z Krumvíře a od Tomáše Juráka z Nedakonic. Geografický původ měl špatně označený jeden z pražských stánků.
"Dále inspektoři u šesti provozovatelů zjistili, že prodávali burčák bez úředně schválené průvodní dokumentace, a na místě zakázali prodej," uvedl Kopřiva.
V předchozí sezoně inspektoři odebrali k laboratornímu rozboru 69 vzorků a nevyhověly čtyři z nich, v roce 2015 prošlo laboratoří 79 vzorků a požadavkům nevyhověly dva vzorky.