Známe Vinařství roku i šampiona Salonu vín. Stovka elitních vzorků se představí ve Valticích

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
19. 1. 2018 10:30
Vítězem osmého ročníku soutěže Vinařství roku 2017 pořádané Svazem vinařů se stalo vinařství Víno J. Stávek. Svaz vinařů zároveň informoval, že nejlepší kolekci v letošním Salonu vín má společnost Vinselekt Michlovský. Už dříve organizátoři vyhlásili šampionem letošního ročníku Ryzlink vlašský 2016, pozdní sběr z Nového Vinařství.
Vinař Jan Stávek, jehož podnik se stal vítězem soutěže Vinařství roku 2017.
Vinař Jan Stávek, jehož podnik se stal vítězem soutěže Vinařství roku 2017. | Foto: ČTK

Brno - Vítězem osmého ročníku soutěže Vinařství roku 2017 pořádané Svazem vinařů se stalo vinařství Víno J. Stávek. Vyhrálo i v kategorii malých vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Vinařství Trpělka a Oulehla a mezi velkými firmami Château Valtice - Vinné sklepy Valtice.

Prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray při vyhlašování lauerátů na brněnském výstavišti řekl, že Jan Stávek vyrábí vynikající vína, která oceňují nejen jeho zákazníci, ale také profesionálové doma i ve světě.

"Také ale prošlapává ne vždy snadné cesty v technologiích a vinařských postupech. Učí zákazníky, že růžová vína nemusí být jen nenáročná, lehká mladá, ale že mohou zrát a nabídnout mnohem víc. Umí nadchnout i pro moravská červená vína, když sází na tradiční moravské odrůdy a nápaditě pracuje se dřevem," uvedl Nyitray.

Stávek je známý popularizátor oboru. Vystupuje ve vinařských organizacích, o víně přednáší, píše knihy, podporuje vinařskou turistiku. Podle webu své společnosti se specializuje na fortifikovaná, rosé a cuvée vína.

Ve finále se utkalo deset vinařství. Prestižní titul v minulosti získal Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Malý vinař - František a Hana Mádlovi, Znovín Znojmo, Sonberk, Château Valtice - Vinné sklepy Valtice a Zámecké vinařství Bzenec.

Nejlepší kolekci v Salonu vín má Michlovský

Svaz vinařů zároveň informoval, že nejlepší kolekci v letošním Salonu vín má společnost Vinselekt Michlovský. Mezi stovkou elitních vzorků bude mít osminásobné zastoupení. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil v tiskové zprávě Svaz vinařů. Salon vín se otevře pro veřejnost 27. ledna.

V poměrném zastoupení bylo do kolekce Salonu vín vybráno 73 vín bílých, z nichž 58 bylo suchých a polosuchých, deset polosladkých a pět sladkých. Zastoupení v ní bude mít i 23 červených vín suchých, dvě růžová a dvě vína šumivá.

Nejvíce zastoupenou vinařskou podoblastí byly podoblast mikulovská s 30, dále velkopavlovická s 26, slovácká s 22 a znojemská se 17 víny. Vinařská oblast Čechy je v letošním ročníku Salonu vín zastoupena třemi víny z mělnické podoblasti.

Šampion je z Nového Vinařství

Už dříve organizátoři vyhlásili šampionem letošního ročníku Ryzlink vlašský 2016, pozdní sběr z Nového Vinařství, které zároveň vyhrálo mezi bílými suchými a polosuchými víny.

Absolutním Šampionem Salonu vín se stal Ryzlink vlašský, 2016, pozdní sběr, od Nového Vinařství z Drnholce.
Absolutním Šampionem Salonu vín se stal Ryzlink vlašský, 2016, pozdní sběr, od Nového Vinařství z Drnholce. | Foto: Vinarskecentrum.cz

V kategorii bílých polosladkých vín porota nejvýše ohodnotila Ryzlink rýnský 2015, výběr z hroznů z vinařství Mikrosvín Mikulov. Jako nejlepší v kategorii bílých sladkých vín ocenila Tramín červený, výběr z cibéb 2015 také z Nového vinařství. V kategorii růžových vín a klaretů uspělo Rosé Bočky, VOC Modré hory, 2016 z vinařství Víno J. Stávek.

Nejlepším vínem mezi červenými suchými a polosuchými se stala Frankovka 2015, kabinetní víno z vinařství Vinselekt Michlovský. V kategorii jakostních šumivých vín si nejvyšší ocenění vysloužilo víno Louis Girardot brut 2011, jakostní šumivé víno ze společnosti Bohemia Sekt.

Kolekce Salonu vín bude od soboty 27. ledna po celý rok prezentována ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy