Inflace v únoru mírně zpomalila, zdražují hlavně brambory a alkohol

Tereza Holanová Tereza Holanová
9. 3. 2016 9:47
Ceny se v únoru meziročně zvýšily o 0,5 procenta, ve srovnání s lednem došlo ke zdražení o procento. Nahoru šly ceny alkoholu, bydlení i brambor. Levnější jsou dále pohonné hmoty a většina potravin.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Růst spotřebitelských cen v únoru mírně zpomalil. Meziročně se zvýšily o 0,5 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Ukazují to středeční data Českého statistického úřadu.

"Inflace v ČR zůstává nadále velmi nízká, a to navzdory silnému ekonomickému růstu doprovázenému zvyšováním zaměstnanosti i zlepšováním reálné finanční situace domácností," shrnuje únorové výsledky ekonom ČSOB Petr Dufek.

Na relativně nízké úrovni se inflace držela hlavně díky zlevňujícím potravinám a nealkoholickým nápojům. Například ceny vajec klesly o 9,7 procenta, jogurtů o 8,8 procenta, olejů a tuků o 5,3 procenta a masa o 1,7 procenta. Zdražování se dál týkalo pouze ovoce a zeleniny, kterých je díky loňské neúrodě nedostatek - nejvíce jdou nahoru ceny brambor, ty meziročně zdražily o 51,6 procenta. Ovoce stálo oproti loňskému roku o 3,2 procenta více.

Stejně tak díky levné ropě pokračuje zlevňování dopravy. Pohonné hmoty v únoru meziročně zlevnily o 11,1 procenta. Pokud by se benzin a nafta na inflaci nepodílely, tak by podle Dufka únorová inflace činila 0,9 procenta.

Dražší alkohol i dovolená

Meziročně se dál zvyšovaly hlavně ceny alkoholu a tabáku, toto zdražování však bylo mírnější než na začátku roku. Oproti únoru 2014 tyto položky zdražily celkově o 3,2 procenta.

Kromě toho stály více dovolené s komplexními službami, které zdražily o 8,3 procenta. Obuv stála meziročně o 7,6 procenta více a oděvy o procento více. Stejně tak zdražily stravovací služby (o 1,1 procenta) a ubytování (o 0,5 procenta).

Pokud jde o bydlení, tak stočné zdražilo o 3,3 procenta, elektřina o 1,2 procenta, nájemné o procento, teplo o 0,6 procenta a vodné o 0,5 procenta. Meziročně byl levnější jen plyn, a to o 0,5 procenta.

Citelné zdražování nehrozí

Na nízké úrovni zůstane inflace podle Dufka i v dalších měsících. "Inflace nejspíše spadne dokonce pod půl procenta a teprve v závěru roku se odváží podívat se po skoro třech letech nad jedničku," říká. Pro připomenutí, cílem České národní banky je růst cen o dvě procenta.

Velmi nízký růst inflace však není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr, připomíná analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. "Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v únoru záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused, Polsko," dodává.

"I nadále budeme dovážet deflační tlaky z Evropy, navíc světové ceny potravin jsou blízko sedmiletých minim, takže citelnější zdražování potravin nehrozí," předpokládá přitom hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Klesání cen není nepřítel, se kterým bychom měli bojovat, problém je naopak boj Evropské centrální banky s ním, říká analytik František Bostl. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy