Igelitové tašky už nebudou zdarma. Evropská unie chce méně plastového odpadu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 4. 2017 20:20
Senátoři schválili novelu zákona o obalech, která obchodníkům zakazuje "igelitky" rozdávat zdarma. Velké obchodní řetězce přestaly igelitové tašky dávat zdarma již dříve. Změna se ale dotkne i všech dalších obchodů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Od příštího roku už k nákupu nedostanete igelitovou tašku zdarma. Senátoři schválili novelu zákona o obalech, která obchodníkům zakazuje "igelitky" rozdávat zdarma. Cílem nové úpravy, která vychází z předpisů EU a nyní míří k podpisu prezidenta, je omezit objem plastového odpadu. 

Změna sice mířila především na velké obchodní řetězce, kde Češi nakupují nejčastěji, ty ale české zákonodárce předběhly. Obchody jako Albert, Kaufland nebo Tesco přestaly igelitové tašky dávat zdarma již dříve. Změna se ale dotkne i všech dalších obchodů - například vietnamských večerek nebo třeba obchodů s oblečením.

Zákaz se týká plastových tašek o síle stěny od 15 do 50 mikronů, to znamená těch nejčastěji vydávaných v obchodech. Na igelitové sáčky, do kterých se dává třeba pečivo, se zákon nevztahuje. Cena tašky není zákonem stanovena, ale obchodníci si ji určí sami. Nejběžnější tašky, které obchodníci dříve vydávali k nákupu zdarma, dnes nejčastěji vyjdou na korunu.

Norma již dříve vzbudila kritiku z řad ODS či TOP 09, jejíž zástupci ji označili za nadbytečnou. Podle nich by k omezení plastového odpadu přispělo spíše zálohování plastových lahví.

V České republice se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů.

Igelitové tašky nedávno zpoplatnil v Česku třeba módní řetězec C&A, který je od března prodává za pět korun. Úplně pak igelitové tašky zavrhl rovněž od března Lidl. Ten už ve svých prodejnách prodává jen tašky papírové nebo silnou permanentní plastovou taškou na opakované použití. Loni Lidl prodal ve svých českých obchodech více než 27 milionů kusů "igelitek".

 

Právě se děje

před 38 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy