Igelitové tašky už nebudou zdarma. Evropská unie chce méně plastového odpadu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 4. 2017 20:20
Senátoři schválili novelu zákona o obalech, která obchodníkům zakazuje "igelitky" rozdávat zdarma. Velké obchodní řetězce přestaly igelitové tašky dávat zdarma již dříve. Změna se ale dotkne i všech dalších obchodů.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: ČTK

Praha - Od příštího roku už k nákupu nedostanete igelitovou tašku zdarma. Senátoři schválili novelu zákona o obalech, která obchodníkům zakazuje "igelitky" rozdávat zdarma. Cílem nové úpravy, která vychází z předpisů EU a nyní míří k podpisu prezidenta, je omezit objem plastového odpadu. 

Změna sice mířila především na velké obchodní řetězce, kde Češi nakupují nejčastěji, ty ale české zákonodárce předběhly. Obchody jako Albert, Kaufland nebo Tesco přestaly igelitové tašky dávat zdarma již dříve. Změna se ale dotkne i všech dalších obchodů - například vietnamských večerek nebo třeba obchodů s oblečením.

Zákaz se týká plastových tašek o síle stěny od 15 do 50 mikronů, to znamená těch nejčastěji vydávaných v obchodech. Na igelitové sáčky, do kterých se dává třeba pečivo, se zákon nevztahuje. Cena tašky není zákonem stanovena, ale obchodníci si ji určí sami. Nejběžnější tašky, které obchodníci dříve vydávali k nákupu zdarma, dnes nejčastěji vyjdou na korunu.

Norma již dříve vzbudila kritiku z řad ODS či TOP 09, jejíž zástupci ji označili za nadbytečnou. Podle nich by k omezení plastového odpadu přispělo spíše zálohování plastových lahví.

V České republice se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů.

Igelitové tašky nedávno zpoplatnil v Česku třeba módní řetězec C&A, který je od března prodává za pět korun. Úplně pak igelitové tašky zavrhl rovněž od března Lidl. Ten už ve svých prodejnách prodává jen tašky papírové nebo silnou permanentní plastovou taškou na opakované použití. Loni Lidl prodal ve svých českých obchodech více než 27 milionů kusů "igelitek".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy