C&A přestane rozdávat plastové tašky zdarma, s předstihem reaguje na nový zákaz

ČTK ČTK
27. 2. 2017 12:22
Zájemce o tašku zaplatí od března pět korun. Cílem je snížit jejich spotřebu o 60 procent, uvedl řetězec. Diskont Lidl již dříve uvedl, že od března zcela ukončí prodej jednorázových "igelitek". Bezplatné plastové tašky zřejmě od příštího roku zakáže zákon reagující na předpisy EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dalším obchodním řetězcem, který nebude dávat zdarma plastové tašky k zakoupenému zboží, je C&A Moda. Od března budou stát pět korun.

"V ČR je naším cílem snížit naši spotřebu plastových tašek o 60 procent. Tímto krokem nejen významně přispějeme k ochraně životního prostředí, ale také zvýšíme kvalitu života," uvedl šéf řetězce C&A Moda pro střední a východní Evropu Norbert W. Scheele.

Diskonty Lidl od 1. března dokonce zcela upustí od prodeje jednorázových igelitových tašek.

Lidl loni rozdal ve svých českých obchodech více než 27 milionů kusů "igelitek". Ukončením jejich prodeje chce firma přispět ke snižování odpadu a k ochraně životního prostředí. Nově si budou moci zákazníci od března vybrat mezi papírovou taškou z plně recyklovatelného materiálu, silnou permanentní plastovou taškou na opakované použití a termotaškami různých velikostí. Všechny tyto tašky budou zpoplatněné.

Poslanci v pátek schválili novelu zákona o obalech, podle níž se v Česku od příštího roku nebudou moci v obchodech dávat žádné plastové tašky zdarma pro odnos zboží. Bezplatné by mohly zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky.

Zákon navazuje na předpisy EU, cílem je omezit objem plastového odpadu. Zpoplatněny tak budou všechny plastové tašky bez ohledu na tloušťku jejich stěn.

Novela, kterou nyní dostane k projednání Senát, cenu plastových tašek přímo nestanovuje. Určuje pouze, že musí minimálně odpovídat nákladům na jejich pořízení. Plastové tašky se už nyní v potravinářských obchodních řetězcích prodávají minimálně za korunu. V některých obchodech s textilem či obuví se však zboží stále do běžných plastových tašek dává bezplatně.

V ČR se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy