Filtry pitné vody jako předražené placebo. Lidem mohou i ublížit, varují znalci

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Foto: Thinkstock

Češi chtějí kvalitnější vodu. Zájem o nejrůznější filtry podle oslovených prodejců roste. "Konkrétně za loňský rok se zvýšila poptávka po filtračních konvicích o 40 procent v porovnání s předchozím rokem a o 30 procent meziročně posílily prodeje samostatných filtrů do konvic či jiných nádob. Mezi nejžádanější patří filtry uhlíkové," potvrzuje za prodejny Datart mluvčí Eva Kočicová.

Také na e-shopu Alza.cz je největší zájem právě o filtrační konvice. "V posledních dvou letech zažívají tyto konvice doslova boom - ročně jich prodáme řádově nižší desítky tisíc kusů a prodeje stále rostou o desítky procent," říká mluvčí e-shopu Patricie Šedivá.

Zároveň připomíná, že se na trhu objevily nové trendy, jako jsou filtry s hořčíkem nebo speciální filtry na kávu a čaj. "A už máme v nabídce i konvici, která dokáže filtrovat mikroplasty," dodává mluvčí.

Experti ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nicméně zákazníky ujišťují, že ne vždy je strach z nekvalitní vody odůvodněný, zvláště jedná-li se o veřejný vodovod. "Stále u nás existuje mnoho vodovodů i studní, ve kterých je kvalita vody velmi dobrá, někde se dokonce vyrovná i balené vodě kojenecké, nebo ji i předčí. A i tam, kde je kvalita 'průměrná', je voda z vodovodu pro spotřebitele bezpečná," upozorňuje vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu František Kožíšek s tím, že takových je více než 99 procent případů.

Pokusy "vylepšovat" vodu určenou na pití vlastní úpravou podle něj naopak mohou vést ke zhoršení její kvality. "Proto je dobré hned nepodléhat reklamnímu strašení či vábení a nejdříve se seznámit s kvalitou své pitné vody," dodává Kožíšek.

  • Na následujících kartách se podívejte, co dalšího SZÚ radí veřejnosti v čerstvě aktualizovaném materiálu zabývajícím se domácí úpravou pitné vody.
 

Právě se děje

Další zprávy