Proč nemají bezkontaktní karty? Čtyři banky nabraly zpoždění

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
21. 1. 2015 6:20
UniCredit Bank už čtvrtý rok za sebou klientům slibuje, že je začne vydávat letos. Jasně stanovený termín má ale zatím jen Expobank.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Visa

Praha – Více než polovina aktivních platebních karet v Česku už má bezkontaktní funkci. Vedle klientů si bleskový úspěch nové technologie pochvalují i samotné banky, jimž se podařilo motivovat lidi k častějšímu placení kartou. Vydávání bezkontaktních karet se proto už stalo v Česku standardem.

Přesto jsou v Česku čtyři banky, které je zatím svým klientům nenabízejí. Přinejmenším dvě z nich přitom nejsou žádní trpaslíci - smůlu mají lidé s účty u UniCredit Bank a Sberbank. Obě slibují, že bezkontaktní karty začnou vydávat už letos, pravděpodobně od léta.

“Bezkontaktní řešení plánujeme zavést v průběhu tohoto roku. Předpokládáme ukončení testovacího provozu v polovině roku, od léta bude bezkontaktní řešení nabízeno klientům. O přesném termínu budou včas informováni,“ říká mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Podobně ale mluví banka už od roku 2012, kdy se bezkontaktní technologie začala v Česku naplno rozvíjet. Jako první začala nové karty v červnu 2011 nabízet Citibank, od podzimu 2011 se přidala Česká spořitelna. Co zabránilo UniCredit Bank splnit dřívější termíny? Přímý dotaz nechal Plocek bez odpovědi.

Složitější je situace u Sberbank. Ta do Česka naplno vstoupila až na začátku roku 2013, tedy rok poté, co od rakouské Volksbank koupila její mezinárodní část včetně české banky. Sberbank tak „podědila“ situaci, kdy jí karty vydává konkurenční ČSOB (což je poznat i z ceníku - výběr z bankomatů ČSOB je levnější než z bankomatů dalších konkurenčních bank). Sberbank začne bezkontaktní karty vydávat až v momentě, kdy bude vydávat vlastní karty. Což by mělo být od poloviny letošního roku.

"V současné době jednáme s vybranými poskytovateli karet o technologickém řešení, zavedení bezkontaktních karet očekáváme v polovině roku 2015,“ říká Radim Kovács, mluvčí české Sberbank. I v jejím případě má start novinky zpoždění oproti původním plánům, byť o dost menší než v případě UniCredit Bank. Ředitel retailové sekce Sberbank Jiří Antoš v rozhovoru s Aktuálně.cz z dubna loňského roku předpokládal vlastní karty s bezkontaktní funkcí do konce roku 2014.

Mluvčí Sberbank Radim Kovács připouští, že tuto službu by část klientů ocenila.

Přicházejí o podíly z transakcí

Bezkontaktní karty nevydávají zatím ani dvě menší banky – Oberbank a Expobank, která loni odkoupila českou část od německé LBBW Bank.

Expobank má jako jediná ze zmíněných čtyř už pevně daný termín pro zavedení bezkontaktních karet. "Začneme je vydávat jako debetní karty, a to od 1. března 2015," říká mluvčí Alena Nováková. Oberbank nabízí jen obecné vyjádření, že bezkontaktní karty připravuje.

"V dnešní době již čeští klienti berou bezkontaktní kartu jako samozřejmost ke svému účtu. Banky, které je nevydávají, mohou mít do budoucna problémy s udržením těchto klientů," říká šéf české a slovenské části karetní společnosti Visa Marcel Gajdoš. Předpokládá, že během letošního roku budou všechny banky v Česku tyto karty nabízet.

Banky jsou přitom samy proti sobě. Bezkontaktní karty totiž zvyšují objem peněz, který lidé přes karty utratí. Zvyšují tedy bankám příjem z poplatků. Za platbu kartou dostává vydavatelská banka od obchodníka zhruba procento z transakce. A objem celkových transakcí od zavedení bezkontaktních karet v Česku prudce narůstá.

Zatímco ve třetím čtvrtletí roku 2011 Češi kartami utratili necelých 65 miliard korun, o tři roky později, ve třetím čtvrtletí roku 2014, to už bylo 101 miliard korun, tedy o 55 procent více.

Bezkontaktní karty naučily lidi používat karty i u menších nákupů, což je vidět při porovnání počtu transakcí. Počet plateb u obchodníků za tři roky vzrostl takřka dvojnásobně z 68,4 milionu na 123,3 milionu. Zatímco průměrná platba kartou v roce 2011 činila 946 korun, o tři roky později to bylo 818 korun, z toho čistě u bezkontaktních plateb 529 korun. Ukazuje to statistika Sdružení pro bankovní karty.

Bezkontaktní funkci má nyní v Česku už více jak polovina aktivních platebních karet. Na konci třetího čtvrtletí roku 2014 to bylo 5,9 milionu karet z celkových 10,9 milionu aktivních karet. Vzhledem k tomu, že po třech letech vydávají banky lidem vždy nové karty a většina z nich už automaticky nabízí právě ty s bezkontaktní funkcí, bude během pár let bezkontaktní drtivá většina karet.

Platby bez kontaktu umí tři terminály z pěti

Češi podle šéfa tuzemské Visy patří v zavádění bezkontaktní technologie mezi lídry v rámci celé Evropy – jsou například za Polskem a Británií třetí v počtu transakcí uskutečněných za měsíc. "Domácí trh navíc disponuje jednou z nejlepších infrastruktur v Evropě," dodává Marcel Gajdoš. V Česku šlo na konci třetího čtvrtletí roku 2014 kartou zaplatit v 89 364 provozovnách, zhruba na polovině z těchto obchodních míst už měly bezkontaktní terminály – 43 369.

Protože jsou moderními terminály vybavené všechny velké obchodní řetězce, které mají v jedné provozovně více terminálů, je poměr bezkontaktních terminálů ještě výraznější. Celkově mají obchodníci v Česku zhruba 108 tisíc terminálů, bezkontaktně lze platit na 65 tisících z nich, tedy na třech z pěti.

Bezkontaktní kartu stačí jen přiložit k terminálu, není ji tedy nutné zasouvat ani zadávat PIN, i když tuto klasickou funkci platební karty také stále nabízí. Jednoduché použití však je v Česku omezeno jen na platby do 500 korun při každém nákupu, u dražších plateb zůstane povinné zadání PIN, i s ním je ale bezkontaktní platba rychlejší než platba klasická. Omezen je také počet transakcí, které lze uskutečnit bez tohoto ověření v rychlém sledu za sebou.

 

Právě se děje

Další zprávy