Brno - Češi prý mají odlišné chutě než Francouzi, Němci či Britové. Vysvětlení výrobců potravin, proč se na obchodních pultech v ostatních evropských státech prodávají výrobky se stejným obalem, ale jiným obsahem, rozčiluje drtivou většinu Čechů. Podle nového průzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce to více než čtvrtina dotazovaných považuje za manipulaci. Skutečný důvod podle spotřebitelů spočívá v tom, že výrobci šetří na dražších surovinách.
"V prosinci loňského roku jsem napsal dopis dvanácti ministrům střední a východní Evropy, protože si myslím, že mohou mít podobný problém jako my. Protože jediné možné řešení je na celoevropské úrovni," říká ministr zemědělství Marian Jurečka. Dodává, že v rámci národní legislativy nejde problém ošetřit. V momentě, kdy výrobce napíše složení zboží na etiketu, tak je vše v pořádku.
"Důležitá je také edukace zákazníka, aby se díval na složení a také dával zpětnou vazbu obchodníkovi, od kterého kupuje," tvrdí ministr. Státní zemědělská a potravinářská inspekce uvádí, že existuje několik projektů upozorňujících na různé složení potravin určených pro staré členské státy Evropské unie. A to na úkor spotřebitelů ve východní Evropě.
Když se inspekce ptala na nejproblematičtější vývozce potravin, v 88 procentech bylo zmíněno Polsko, což je setrvalý stav v posledních třech letech. Problémová je podle spotřebitelů i Čína a od roku 2013 vzrostla dvojnásobně na 21 procent nedůvěra k německým výrobkům. Mezi nejvíce falšované potraviny podle spotřebitelů patří zejména uzeniny, marmelády či lihoviny.
"V případě Polska hraje roli kauza se solí a u Německa zřejmě fakt, že sem tamní výrobci dováží stále více zboží," dodává ředitel oddělení Kontroly, laboratoří a certifikace ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jindřich Pokora.